Rodzaje cegieł budowlanych

Jesteś tutaj:

Rodzaje cegieł budowlanych

3,3/5 (236 ocen)

Ten materiał budulcowy wykorzystywany jest od wieków. Jest wyjątkowo mocny, trwały, elastyczny i estetyczny. Mogą powstawać z niego budowle stylizowane na zabytkowe, jak i te całkowicie nowoczesne. Cegła ma mnóstwo zalet i jest bardzo ceniona nad Wisłą. W ciągu stuleci jej używania, a zwłaszcza od ubiegłego wieku, wykształciły się różne rodzaje cegły, które mają specyficzne parametry. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Rodzaje cegieł – materiał wykonania


Cegły powstawały i nadal produkowane są z różnego materiału, co przekłada się na ich rozmaite właściwości. Oto najczęściej spotykane rodzaje:

- Cegła suszona – trzeci, po drewnie i kamieniu, materiał budowlany wykorzystywany w gorącym klimacie. Powstaje z gliny, iłu albo mułu zmieszanego z trawą lub słomą suszonych na słońcu. Formowana jest jako prostopadłościan. Niestety, ze względu na proces produkcji, nie jest ona odporna na wilgoć, ale w rejonach suchych sprawdza się doskonale.

- Cegła ceramiczna – ten niezwykle popularny materiał budowlany otrzymywany jest z glin ilastych, morenowych, wstęgowych, łupków, mułków albo lessów. Wspomagają je piasek kwarcowy lub złom suszarniowy. Składniki są dokładnie mieszane na jednolitą masę, odpowiednio formowane, suszone i wypalane w temperaturze 850 - 1000˚C. Jest materiałem bardzo trwałym, odpornym, uniwersalnym i atrakcyjnym pod względem wyglądu.

- Cegła wapienno-piaskowa - powstaje z mieszaniny zmielonego piasku kwarcowego (ponad 90% masy) i wapna palonego (ok. 8% masy) z małą ilością wody. Całość składników formuje się pod ciśnieniem w podwyższonej temperaturze (autoklawitacja), dzięki czemu następuje silne zespojenie krzemionki z wapnem (tworza się krzemiany wapna), a z czasem następuje  reakcja, w wyniku której powstaje węglan wapnia. Atutem tego materiału jest duża wytrzymałość mechaniczna, mrozoodporność i przystępna cena, gdyż jest tańsza w produkcji od cegły ceramicznej. Wykorzystuje się ją do murowania ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, ścianek działowych, ogrodzeń, licowania elewacji.

Cegły

Cegły

- Cegła szamotowa – jest doskonała do wykładania palenisk kominka czy pieca.  W procesie wypalania uzyskuje bowiem bardzo wysoką wytrzymałość, co zapobiega jej pękaniu oraz sprawia, że jest ognioodporna.

- Cegła magnezytowa – powstaje z mieszaniny magnezytu, lepiszcz organicznych i nieorganicznych. Cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i małą nasiąkliwością.


- Cegła klinkierowa -  powstaje w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100°C. Jest trwała, odporna na uszkodzenia, niską i wysoką temperaturę. Cegły klinkierowe nie płowieją, nie osadzają się na nich glony i pleśnie. Nie brudzą się tak łatwo, a jeśli trzeba je oczyścić, to zazwyczaj wystarczy oczyścić to myjką ciśnieniową. Produkowane są w różnych kolorach i fakturach (gładkiej, ryflowanej, szkliwionej i nieszkliwionej powierzchni).

Cegły

Cegły

Rodzaje cegieł - zastosowanie


Niektórzy dzielą cegły według tego, co się z nich wykonuje. I wówczas mamy:

- Cegłę budowlaną pełną – stosowana jest do budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych, osłonowych, a także ścian działowych. Powstają z niej również mury, ławy fundamentowe, stropy sklepienia, pilastry, kominy i słupy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz