Ściany działowe i nośne

Jesteś tutaj:

Ściany działowe i nośne

3,7/5 (46 ocen)
Dom

Ściany działowe mogą być wykonywane jako murowane. Najczęściej stosuje się beton komórkowy (gazobeton). Popularne są również rozwiązania materiałowe jak w przypadku ścian nośnych. Różnice będą wynikały z wymiarów wyrobów i ich cech wytrzymałościowych. Ściany murowane są spajane za pomocą specjalnego kleju gipsowego.

Ponadto ściany działowe mogą być wykonane jako szkieletowe. Podstawę stanowią w tym przypadku metalowe ruszty, które są obustronnie zabudowywane płytami. W sam szkielet wprowadza się również izolację akustyczną.


Połączenie ścian


Bardzo istotną kwestią w prawidłowej pracy konstrukcji jest precyzyjne połączenie ścian. W zależności od „materiału budulcowego” przeprowadza się je w różny sposób. Połączenie powinno być prostopadłe lub ukośne, czyli takie które zapewni przekazanie obciążeń. Przykładowo można wykorzystać stalowe kątowniki lub profile, które spełniają funkcję łącznika ściany nośnej z działową (wykonaną z betonu komórkowego).

Inne rozwiązania to stosowanie prętów zbrojeniowych lub kotew, a także pozostawianie specjalnych otworów w ścianie. Takie wiązanie elementów w murze wykonujemy, gdy ściany są ceramiczne.

Stawianie ściany nośnej


Modyfikacje


Ważnym aspektem jest również możliwość podjęcia zmian związanych z usytuowaniem ścian. Bardzo często mamy do czynienia z wyburzaniem ścian, ich przesuwaniem lub wznoszeniem nowych przegród.

W celu właściwego rozpoznania rodzaju ściany warto skontaktować się z konstruktorem, a nie polegać wyłącznie na własnej intuicji. Przeprowadzając prace modyfikujące układ zaprojektowanych wcześniej ścian naruszamy konstrukcję, dlatego porada eksperta w tym zakresie jest niezbędna. Ponadto musimy uzyskać pozwolenie na budowę i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ściany nośne. Takie pozwolenie jest również potrzebne w przypadku ścian działowych.

Należy pamiętać, że powyższe prace w świetle prawa budowlanego nie są traktowane jako prace remontowe, chyba że dążą do przywrócenia stanu pierwotnego.


Na podstawie powyższych informacji widać, że ściany są bardzo ważnym elementem budynku. W związku z tym muszą być projektowane i wykonywane  ze sprawdzoną praktyką, zgodnie z wyznaczonymi zasadami. Zarówno ściana działowa jak i nośna muszą zachowywać się jak jednolity element konstrukcyjny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz