Ile kosztuje budowa domu?

Jesteś tutaj:

Ile kosztuje budowa domu?

3,5/5 (8 ocen)
Dom

Podejmując się budowy domu chcemy wiedzieć jak wysokiego kapitału  będziemy potrzebowali. W związku z tym szukamy informacji, które określą szacunkowe koszty związane z budową. Co przede wszystkim wziąć pod uwagę i jak nie dać się oszukać?


Gdzie, jak i kiedy budować?


Ceny działek budowlanych niewątpliwie uzależnione są od lokalizacji. O wiele więcej kosztować będzie działka w mieście niż na wsi. Różnice są kolosalne. Przykładowo 1600 m² w okolicach Warszawy kosztuje orientacyjnie 1 300 000 zł, natomiast w małej miejscowości oddalonej 60 km od Wrocławia 80 000 zł. Ponadto istotne jest również uzbrojenie działki. Chodzi tutaj o media, czyli przyłącze wodno-kanalizacyjne, gazowe oraz elektryczne. Można oczywiście dokonać zakupu działki nieuzbrojonej, ale wtedy koszty związane z mediami mogą przerosnąć przeznaczony budżet. Zaleca się kupno działek uzbrojonych.

Kiedy dokonaliśmy już zakupu działki kolejną kwestią będzie zastanowienie się nad systemem budowy. Mamy tutaj do wyboru dwa warianty:

• zlecenie budowy,

• budowanie systemem gospodarczym.

Zlecenie umożliwia postawienie domu w krótszym czasie, ale przy znacznie większych nakładach finansowych niż w systemie gospodarczym. Wybór systemu uzależniony jest równocześnie od terminu  budowy. Właśnie z czasem  związane są koszty usług i materiałów budowlanych, które jak wiemy wzrastają w okresie letnim.


Projekt


Obecnie biura projektowe chętnie sprzedają gotowe projekty z odpowiednią dokumentacją. Często wybieramy tego typu rozwiązanie, ale nie musimy. Nadal tworzone są również projekty dla indywidualnego klienta. Ceny tego typu projektów  wzrastają wraz z kubaturą i stopniem urozmaicenia kształtu bryły przyszłego domu. Skomplikowane elementy architektoniczne wymagają bardziej wnikliwego zaangażowania projektantów.

Istnieje możliwość finansowego przygotowania się do planowanej inwestycji, ponieważ w biurach sporządza się także kosztorysy. Jednak mogą (i w wielu przypadkach to się zdarza) nie pokrywać się z rzeczywistymi kosztami budowy. Jak tego uniknąć? Pomocny okazuje się w tym wypadku zawodowy kosztorysant, ale za wykonany kosztorys trzeba oczywiście zapłacić około kilkuset złotych.

Koszt budowy domu

Etapy budowy


Koszty wybudowania  1m2 powierzchni użytkowej stanowią sumę kosztów na poszczególnych etapach budowy. Każdy etap obciążony jest nakładami finansowymi związanymi z: pozwoleniami, robocizną, materiałami oraz sprzętem budowlanym. Wydatki można ograniczyć poprzez analizę kosztów w poszczególnych fazach budowy. Właściwy wybór wykonawcy i budulców może stanowić przysłowiowy „klucz do sukcesu”.

Roboty ziemne

Wydatki w tej fazie obejmują prace geodezyjne związane z wytyczeniem budynku oraz ścian i ław fundamentowych. Cena orientacyjna wytyczenia jednego narożnika wynosi około 200 zł. Usunięcie humusu kosztuje ok. 7 zł/m2, natomiast wykonanie wykopu pod ławy oraz zbrojenia ław to koszty od 8 zł/mb. Należy doliczyć również koszty związane z murowaniem ścian fundamentowych, ich malowaniem oraz izolacją. W zależności od warunków wodno-gruntowych wprowadza się odpowiedni, dostosowany do warunków  system drenażowy.


Stan surowy otwarty

Dom jest już w stanie surowym otwartym, kiedy ma więźbę dachową wraz z pokryciem oraz kominy. Kosztorys dla tego etapu obejmuje ceny wykonania stropów, schodów oraz ścian.

Należy zaznaczyć, że najdroższe jest wykonanie konstrukcji więźby dachowej. Przykładowo dla dachu dwuspadowego o układzie krokwiowo-płatwiowym cena wynosi ok. 15 zł/m2. Stosunkowo drogie są również elementy ozdobne krokwi. Koszty wykonania stropów, schodów oraz ścian są uzależnione od rodzaju, jakości materiału konstrukcyjnego. Nie jest zatem możliwe podanie konkretnej ceny ze względu na zbyt duże dysproporcje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz