Typy i rodzaje dachów

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Dachówka płaska Orea 9 Dachy

    Dachówka płaska Orea 9

    Dachówka ceramiczna Orea 9 na gotowej połaci tworzy wrażenie gładkiego, niemal pozbawionego faktury dachu. Minimalistyczna forma w połączeniu z klasycznymi barwami, w jakich dostępna jest ta dachówka sprawiają, że stanowi ona doskonałe zwieńczenie zarówno domów nowoczesnych, jak i tych o bardziej tradycyjnej architekturze.

    Czytaj dalej+

Typy i rodzaje dachów

3,5/5 (60 ocen)

Dach jest tą częścią budynku, która nie tylko chroni go od opadów deszczu, śniegu, gradu, przed promieniowaniem słonecznym i wiatrem, ale również ważnym elementem dekoracyjnym, często widocznym z bardzo daleka. Dlatego wybór rodzaju dachu, jego wielkości, kształtu, pokrycia i koloru jest tak bardzo ważny dla jego właścicieli. W tym artykule przybliżymy Państwu najczęściej wykorzystywane w naszym budownictwie rodzaje dachów.


Dach płaski


Tego rodzaju dachy nazywa się również stropodachami. Ostatnia fala ich popularności przypadała na lata siedemdziesiąte ubiegłego stulecia. Jeszcze dziś widać ich liczne przykłady zarówno pośród domów jednorodzinnych, jak i bloków. Obecnie, jeśli ktoś decyduje się na budowę dachu płaskiego, to zamierza go wykorzystać, jak to od dawna jest popularne na Zachodzie, do zagospodarowania go na przykład w charakterze tarasu czy ogrodu.

W przypadku dachu płaskiego na jego spodnią warstwę składa się żelbetonowa konstrukcja nośna, która przejmuje wszystkie obciążenia. To na niej kładzie się izolację termiczną, a na wierzchu pokrycie dachowe. Pośród samych typów dachów płaskich wyróżnia się stropodachy niewentylowane, stropodachy wentylowane i  stropodachy odwrócone.

Tak naprawdę dachy płaskie wcale nie są idealnie poziome. Ich połać jest bowiem nachylona pod niewielkim kątem 5-20˚. Inaczej nie mogłaby z nich spływać woda z opadów.

 

Dach jednospadowy (jednopołaciowy, pulpitowy)


Jest to taki dach, który ma tylko jedną połać. Najczęściej stosuje się go do przybudówek lub w budynkach, w których rozpiętość pomiędzy ścianami jest mniejsza od 6 m.

Dach

Dach

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)


Jest to jedna z najprostszych konstrukcji  dachowych. Zbudowana jest z dwóch połaci, które często tworzą przestrzeń poddasza użytkowego. Jeśli tak się dzieje, to taka przestrzeń wymaga, aby pomiędzy izolacją a pokryciem dachu zachować szczelinę wentylacyjną. W przypadku poddasza nieużytkowego nie ma takiej konieczności.


Dach czterospadowy (kopertowy)


Powstaje z czterech skośnych połaci, które zazwyczaj mają ten sam kąt nachylenia. Tworzą one poddasze o liczniejszych skosach i mniejszej powierzchni użytkowej. Wariantem takiego dachu jest konstrukcja, gdzie dwie większe połacie mają kształt trapezu, dwie mniejsze kształt trójkąta. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz