Dachy płaskie - zalety i wady

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Co to są membrany dachowe Koramic? Dachy

    Co to są membrany dachowe Koramic?

    Membrany dachowe Koramic to najlepsza ochrona dachu pokrytego dachówkami ceramicznymi. Dzięki bardzo wysokiej paroprzepuszczalności połączonej z doskonałą wodoszczelnością zapewniają znakomitą ochronę przed deszczem i śniegiem dla izolacji termicznej dachu, umożliwiając jednocześnie wentylację i odprowadzenie nadmiaru wilgoci z warstwy izolacji.

    Czytaj dalej+

Dachy płaskie - zalety i wady

3/5 (63 ocen)

Wybór konstrukcji dachu nie odnosi się tylko i wyłącznie do aspektów związanych z bezpieczeństwem czy efektem wizualnym. Budowa, wzmocnienie, czy przebudowa tego typu konstrukcji to także niemałe obciążenie dla naszego portfela. Wartą uwagi inwestycją wydają się dachy płaskie wywodzące się z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym.


Miejsce w klasyfikacji


Dachy można klasyfikować wg kilku kryteriów. Najważniejszymi są tutaj: konstrukcja, kształt oraz kąt pochylenia połaci dachowej. Na podstawie dwóch ostatnich czynników klasyfikujących wyróżnia się: dachy jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, płaskie bądź strome.

Zgodnie z normą PN-89/B-10425 - Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły - Wymagania techniczne i badania przy odbiorze - za dachy płaskie uznaje się te, dla których kąt pochylenia połaci dachowych wynosi maksymalnie 12°.

Zatem dach stromy będzie miał pochylenie większe od 12°. Te różnice powodują, że w zupełnie inny sposób przekazywane są obciążenia i z tego względu dach płaski musi być znacznie bardziej wytrzymały.


Materiały i konstrukcja


Drewno

Drewniane dachy płaskie to przede wszystkim konstrukcje płatwiowo-krokwiowe lub wykorzystujące wiązary, które zastępują krokwie. W pierwszym typie konstrukcji nośność zapewniają płatwie, krokwie i murłaty. Poszczególne elementy współpracują ze sobą. Natomiast wiązary dachowe (drugi typ konstrukcji) zastępują krokwie i spełniają ich funkcje. Wiązary dachowe wykazują dużą sztywność, którą zachowują nawet przy dużych rozpiętościach.

Stal

Podobnie jak powyżej możliwe są tutaj dwa rozwiązania. Belki dachowe mogą być położone bezpośrednio na dźwigarach nośnych, które przenoszą obciążenia. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie  stalowych kratownic. Charakteryzują się  bardzo dużą wytrzymałością i stanowią swoisty układ nośny.

Dom z dachem płaskim

Dom z dachem płaskim

Żelbet

Najczęściej dachy płaskie wykonane z żelbetu projektuje się jako betonową płytę, która współpracuje ze zbrojonymi żebrami. Ponadto  bardzo często stosuje się także betonowe prefabrykaty. Montowane są one bezpośrednio na budowie.


Stropodach

Dach płaski jest stropodachem. Dlaczego? Ponieważ to strop nad ostatnią kondygnacją, a równocześnie dach. W związku z tym pełni rolę elementu konstrukcyjnego, jakim jest strop, ale również części budynku, jaką jest dach. Zatem musi być tak zaprojektowany, aby jego funkcje jako stropu i dachu zostały spełnione.

W zależności od pomieszczenia, które znajduje się pod stropodachem – stropodachy ociepla się bądź nie. Jest to uzależnione od tego, czy znajdujące się pod stropodachem pomieszczenie jest ogrzewane czy nie. Jeżeli jest ogrzewane należy zastosować stropodach ocieplony, ponieważ uwzględnia się tutaj zasady przepływu ciepła wynikające bezpośrednio z fizyki budowli. Warto zatem zadbać, aby ciepło z ogrzewanego pomieszczenia kolokwialnie ujmując „nie uciekało”.

Domy szeregowe z płaskimi dachami

Domy szeregowe z płaskimi dachami

Rodzaje stropodachów ocieplonych przedstawiono w poniższej tabeli:
 

Rodzaj

Charakterystyka

Stropodach wentylowany

· Na stropie układa się izolację termiczną, którą od izolacji przeciwwilgociowej oddziela pustka powietrzna.

· W zależności od wysokości przestrzeni stropodachu ocieplenie wykonuje się jak w przypadku poddasza nieużytkowego lub stosując wdmuchiwanie granulatu materiału izolacyjnego w przypadku niewielkich przestrzeni.

Stropodach niewentylowany

· Brak pustki powietrznej, która oddziela izolację termiczną od izolacji przeciwwilgociowej.

· Izolacja termiczna może być układana na starym pokryciu, które musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowane lub na folii paroszczelnej po zerwaniu starego pokrycia.

· Znaczniej mniej korzystne rozwiązanie w porównaniu ze stropodachem wentylowanym. Zmiany temperatury i skraplanie się pary wodnej powodują niekorzystne zjawiska: ucieczkę ciepła i zawilgocenie. Stropodach niewentylowany przeznaczony jest nad pomieszczenia nieogrzewane. Wtedy bowiem prawidłowo spełnia swoje funkcje.

 

Koszt


Porównując koszty wynikające z zakupu materiałów budowlanych jak i samego wykonawstwa - dach płaski jest tańszy od dachu spadzistego. Dach płaski najczęściej pokrywa się papami bitumicznymi, układanymi warstwowo. Są one stosunkowo tanim rozwiązaniem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz