Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Akcesoria systemowe Koramic Dachy

    Akcesoria systemowe Koramic

    Niezbędnym uzupełnieniem dachówek i akcesoria ceramiczne, które razem z dachówką podstawową tworzą kompletną połać dachową są produkty, których nie widać na pierwszy rzut oka, czyli akcesoria techniczne. Stanowią one idealne i niezbędne uzupełnienie dachówek ceramicznych.

    Czytaj dalej+

Dach mansardowy - konstrukcja, pokrycie, poddasze, izolacja i koszt budowy

3,1/5 (53 ocen)

Dachy mansardowe są bardzo sprytnym rozwiązaniem. Ich cechą charakterystyczną jest podzielenie spadku dachu na dwie części, z których jedna ma spokojny skos, a druga jest bardzo stroma. Dzięki nim na poddaszu pojawia się znacznie więcej przestrzeni użytkowej, co ma niebagatelne znaczenie dla właścicieli danego budynku. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, jakie daje wybór dachu mansardowego.


Skąd się wzięła się nazwa?


Nie wiadomo, kto wymyślił taki typ dachu, ale wiadomo, kto skutecznie wykorzystał jego budowę do obejścia panującego wówczas prawa budowlanego. Był nim Françoi Mansart, francuski architekt, który projektował budynki właśnie z tego typu dachem. Miał wielu klientów, gdyż dachy dwuspadowe pozwalały właścicielom na znaczne oszczędności podatkowe. W ówczesnych czasach wartość podatkowa budynków była obliczana według wysokości domu liczonej do podstawy jego dachu.

Rekordziści budowali domy, w których czasem aż cztery kondygnacje skrywały się pod dachem. Popularność architekta była tak duża, że do dziś jego nazwisko związane jest z nazwą dachów, które tak rozpowszechnił.


Konstrukcja dachu mansardowego


Jak już zostało wspomniane, dach mansardowy posiada dwa rodzaje połaci dachowych, górną i dolną. Jest więc dachem dwukondygnacyjnym, charakteryzującym się konstrukcja łamaną, gdzie dwa rodzaje skosów oddziela od siebie mur, gzyms lub uskok. Tego typu dach może być zarówno dwuspadowy, jak i czterospadowy. Wyróżnia się dwa warianty dachu mansardowego:

- francuski – gdzie górna połać ma spadek bliski 30 stopniom, a dolna około 60 stopni,

- polski – tutaj dolna i górna połać mają zbliżony do siebie kąt nachylenia.


Choć konstrukcja dachów mansardowych wydaje się prosta, to w istocie tak nie jest. Załamanie połaci powoduje również zmianę nachylenia krokwi. Pojawienie się kolejnego węzła w konstrukcji sprawia, że konieczne jest dodatkowe jej wzmocnienie. Robi się to najczęściej za pomocą pionowych słupów stolcowych. Więźba dachu mansardowego nie wymaga, na szczęście, stosowania ściany kolankowej.

Budynek z dachem mansardowym

Budynek z dachem mansardowym

Pokrycie


Na dachach mansardowych świetnie wyglądają dachówki ceramiczne i cementowe. Jednak krycie tego typu dachów nie należy ani do najłatwiejszych, ani do tanich. Najtrudniejszym etapem jest wykończenie miejsca załamania połaci. Można to zrobić na kilka praktycznych sposobów. Jedni zamawiają gotowe, odpowiednio załamane dachówki, ale to jest dość drogie wyjście. Najczęstszym rozwiązaniem jest wykończenie tej części dachu blachą powlekaną kolorem dobraną do odcienia dachówek. Aby zamaskować to miejsce, dachówki górnej połaci wysuwa się poza krawędź załamania. Jeszcze inną opcją jest krycie dachów mansardowych blachą lub dachówką bitumiczną. Każdy wariant wymaga precyzji i dużego wysiłku, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ale jeśli dzięki temu uzyskujemy na stałe większe i bardziej funkcjonalne poddasze, to gra warta jest świeczki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz