Lukarny dachowe

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Lukarny dachowe

3,3/5 (27 ocen)

Popularne lukarny bardzo często wypierają okna połaciowe. Dlaczego? Jaki rodzaj lukarny wybrać? Kiedy najlepiej ją zastosować? Na te i szereg innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Co to jest lukarna?


Zaczynając od samego początku: lukarny pojawiły się już we francuskim gotyku. Są to okna wraz z konstrukcją ich osadzenia. Należy zaznaczyć, że chodzi tutaj o typ okien zastępujących tradycyjne okna połaciowe.

Lukarny zalecane są dla dachów, których kąt pochylenia jest większy od 45°. Istotną rolę odgrywają również ścianki kolankowe. Powinny być one wzniesione na wysokość powyżej 1 m. Dzięki temu będzie możliwe naturalne doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu oraz zapewnienie bryle budynku elementu dekoracyjnego. Zaleca się, aby pomieszczenia poddasza były doświetlane kilkoma lukarnami, ponieważ jedna lukarna najczęściej nie przynosi zamierzonego wcześniej efektu.


Konstrukcja


Budowa lukarny związana jest z trzema elementami. Chodzi tutaj o: ścianki boczne, ścianę frontową z otworem okiennym oraz trzeci element, który stanowi dach lukarny.

Najczęściej konstrukcje lukarn wykonuje się jako drewniane lub żelbetowe. Zależy to oczywiście od uwarunkowań. Mamy w tym momencie na myśli sposób właściwego zamocowania szkieletu. Uzależnione będzie to od tego, czy lukarna przedłuża ścianę zewnętrzną czy też nie, czy będzie wymagała ocieplenia.


Projektowanie i wykonawstwo konstrukcji dachu lukarny opiera się na zastosowaniu zasad identycznych jak w przypadku projektowania i wykonawstwa dachu domu. Niezbędne będzie zatem zastosowanie folii paroizolacyjnej, papy i od strony zewnętrznej folii wstępnego krycia. Tego rodzaju materiały przyczynią się do stworzenia prawidłowej izolacji, a w związku z tym zostanie wyeliminowane zagrożenie wilgocią.

Lukarny na dachu

Lukarny na dachu

Odprowadzenie wody z dachu lukarny


Chociaż dachy lukarn są określane często jako daszki nie możemy pod żadnym względem bagatelizować ich konstrukcji i odprowadzania z nich wody. Stosunkowo mały dach lukarny (w porównaniu z powierzchnią dachu domu) może doprowadzić do sporych szkód, wynikających z nieprawidłowego odprowadzenia z niego wody.

Należy stosować rynny o spadku równym 2÷3%. Podobnie jak w typowych rozwiązaniach rynny mocuje się przy użyciu haków rynnowych. Uwzględnia się oczywiście rodzaj konstrukcji daszku lukarny.

Woda z daszku dwuspadowego lukarny może być odprowadzana w dwojaki sposób. Pierwszy polega na bezpośrednim spływie wody do rynny lukarny, a następnie na pokrycie głównego dachu budynku. Jednak znacznie częściej wykorzystywane są krótkie rury spustowe i to właśnie one odprowadzają wodę z rynien lukarny na pokrycie głównego dachu budynku.

Lukarny dachowe

Lukarny dachowe

Kiedy stosować lukarny?


Chociaż lukarny doskonale sprawdzają się jako elementy ozdobne od strony zewnętrznej budynku nie zawsze zaleca się ich stosowanie. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na oświetleniu pomieszczenia poddasza z pewnością powinniśmy zdecydować się na okna połaciowe.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku małych przestrzeni. Wtedy w celu powiększenia przestrzeni użytkowej poddasza znacznie lepiej od okien połaciowych sprawdzają się lukarny. Pomimo tego nawet w takim przypadku nie decydujemy się na lukarny. Dlaczego? Jest to wynikiem większych kosztów (niż jeżeli wybralibyśmy okna połaciowe).

Lukarna dachowa

Lukarna dachowa

Rodzaje lukarn


Lukarny wcale nie muszą mieć identycznej konstrukcji. Biorąc pod uwagę dach lukarn można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

  • lukarna z dachem czterospadowym – rozwiązanie oryginalne, ale stosunkowo rzadko stosowane;
  • lukarna z dachem dwuspadowym – jedna z najpopularniejszych konstrukcji dachu lukarny, lukarna z dachem dwuspadowym nie tylko jest estetyczna, ale i funkcjonalna;
  • lukarna z dachem jednospadowym lub lukarna z dachem płaskim.

 

Powyższe lukarny należą do grupy  lukarn pulpitowych, czyli tradycyjnych. Nieco inną ciekawą odmianą klasycznych lukarn są lukarny typu wolne oko. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz