Okna połaciowe - funkcje, rodzaje i montaż

Jesteś tutaj:

Okna połaciowe - funkcje, rodzaje i montaż

3,4/5 (5 ocen)

Atrakcyjność mieszkania na poddaszu w dużej mierze związana jest z oknami połaciowymi. Producenci okien połaciowych tworzą urozmaicone systemy, dzięki którym poddasza zyskują dodatkowe wartości. Jakie okno połaciowe wybierzesz?
 

Funkcje
 

Decydując się na okno połaciowe nie można pomijać jego funkcji. Otóż okno połaciowe przede wszystkim doświetla pomieszczenie. Trzeba zaznaczyć, że ilość docierającego przez okno połaciowe światła jest o wiele większa niż w porównaniu z oknem pionowym. Naturalne oświetlenie wpływa nie tylko na mikroklimat wnętrza, ale również na samopoczucie.

Okna połaciowe są również związane z prawidłową wentylacją poddasza. Możliwość połączenia wymienionych funkcji wpływa korzystnie na opinie dotyczące okien połaciowych. Okna połaciowe są zatem niezbędnym wyposażeniem Twojego poddasza. Słoneczne poddasze z zapewnioną wentylacją jak najbardziej będzie atrakcyjne zarówno dla Ciebie jak i Twoich gości.
 

Rodzaje okien połaciowych
 

Potwierdzenie funkcjonalności okien połaciowych jest możliwe dzięki bogatemu asortymentowi. Chodzi tutaj oczywiście o zróżnicowanie i wyszczególnienie okien połaciowych. Zasadniczo można wyróżnić 4 podstawowe rodzaje okien dachowych.
 


Należą do najbardziej znanych i najczęściej wybieranych okien połaciowych. Możliwość obrotu okna jest korzystna. Warto zaznaczyć, że otwieranie może być górne lub dolne. Szczególnych rodzajem są okna wysokościowe.
 

  • Okna klapowo-obrotowe


Tego rodzaju okna wyposażone są zarówno w uchwyt jak i klamkę. Okno klapowo-obrotowe zapewnia zarówno otwarcie okna jak i jego obrót.
 

  • Okna-włazy


To typowe okna rozwieralne. Otwiera się je na zewnętrz.
 

  • Okna kolankowe


Najprościej określając okna kolankowe uznaje się je za połączenie okna dachowego i fasadowego.

Tabela zestawiająca kąty nachylenia dachu i odpowiadające im rodzaje okien połaciowych

Kąt nachylenia dachu

Rodzaj okna

15°÷90°

okna obrotowe

15°÷65°

okna klapowo-obrotoweZespoły okien połaciowych
 

Coraz częściej okna połaciowe nie są montowane pojedynczo. Wynika to przede wszystkim z  chęci lepszego, naturalnego doświetlenia poddasza. Duże okna i przeszklenia są przecież tendencją współczesnego budowania.

Zazwyczaj montaż okien połaciowych związany jest z montażem rzędów okien połaciowych. Zaznacza się wysokość montażu nie powinna przekraczać 1,3 m.

W wielu przypadkach zespoły okien połaciowych tworzą połączenia z tzw. naświetleniami górnymi. Zestaw musi być dobrany odpowiednio do wymiarów jak i nośności dachu. Stąd tak ważna jest współpraca z projektantem oraz producentem okien połaciowych. Wtedy zespół okien połaciowych z pewnością okaże się trafionym wyborem, dopasowanym do obecnie panujących trendów.

Okna połaciowe

Montaż
 

Montaż okien połaciowych wymaga należytej staranności. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zapewnienie prawidłowej szczelności. Brak odpowiednio zachowanej szczelności jest oczywiście powiązany z pojawiającą się na ścianach wilgocią czy przeciekaniem okien połaciowych.

Zasadniczo montaż okien połaciowych można przeprowadzić trzema sposobami. Chodzi tutaj o montaż na krokwiach, łatach bądź wymianach. Szczegółowe wytyczne montażowe ściśle wiążą się z konstrukcją dachu i wymiarami okna. Producenci podają zasady montażu okna połaciowego.

Tabela zestawiająca kąty sposoby montażu i wymiary okien połaciowych

Sposób montażu

Wymiar okna połaciowego

na łatach

rozstaw krokwi jest większy

niż wymiary okna połaciowego

na krokwiach

rozstaw krokwi odpowiada

wymiarom okna połaciowego

na wymianach

rozstaw krokwi jest mniejszy

niż wymiary okna połaciowego

Dodatki
 

Oprócz zwracania uwagi na okna połaciowe warto zainteresować się także asortymentem dodatkowym, który pozwoli zamontować okno czy zaaranżować przestrzeń wokół okna połaciowego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz