Nietypowe okna narożne

Jesteś tutaj:

Nietypowe okna narożne

3,3/5 (80 ocen)

Okna nietypowe należą do grupy okien, które odmieniają wnętrza oraz widoczną dla przechodniów elewację. W chwili obecnej doświetlenie naroży nie stanowi problemu. Montaż okien narożnych nie jest już tajemnicą, a producenci okien dysponują zróżnicowanymi ofertami okien narożnych.


Kuszą


Oryginalne rozwiązania architektoniczne i budowlane są dla wielu z nas szczególnym motorem napędowym. Nietypowe, a równocześnie sprawdzone w praktyce propozycje są jak najbardziej pozytywnie odbierane przez remontujących lub budujących swoje domy.

Początkowo okna narożne nie cieszyły się popularnością ze względu na znacznie bardziej atrakcyjne tradycyjne rozwiązania. Jednak obecnie to właśnie w prostych modelach domów  z dachem dwuspadowym można najczęściej zauważyć okna narożne.

Projekty domów jednorodzinnych obaliły mit ograniczeń zastosowania okien narożnych ze względu na model budynku. Dlatego też okna narożne sprawdzają się w kuchniach, salonach czy sypialniach. Znakomicie doświetlają pomieszczenia i nadają budynkowi unikatowego wyrazu.

Okna narożnikowe przez wielu kwalifikowane są jako detale elewacji. Przełamują charakter masywności bryły. Przyczyniają się zatem do nadania jej prostego, łagodnego charakteru.

Przeszklone narożne strefy nie zawsze jednak wyglądają tak samo. Okna narożne mogą być większe lub mniejsze, stąd też wyróżnić można:

Okna narożne lufcikowe – są przykładem okien narożnych, w których szerokość jest większa od wysokości. Najczęściej stosuje się je w łazienkach lub jako dodatkowe, doświetlające okno w salonie.

Okna narożne jednokondygnacyjne – mają na celu narożne doświetlenie kondygnacji. Można je zastosować nie tylko w kuchni czy pokoju dziennym, ale także te o większych wymiarach w ogrodzie zimowym.

Okna narożne dwukondygnacyjne – są bardzo częstym elementem nowoczesnych budynków wielorodzinnych. Znakomicie kształtują przestrzeń klatek schodowych lub pomieszczeń.

Okna narożne

Okna narożne


Rozwiązania konstrukcyjne


Mogłoby się wydawać, że okna narożne nie różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym. Jednak takie myślenie błędne. Chodzi tutaj oczywiście o podparcie nadproży.

Przypominamy, że nadproża są elementami konstrukcyjnymi umieszczanymi nad otworami, które znajdują się w ścianie. Płaskie nadproża pod względem statycznym pracują identycznie jak belki. Nadproża pełnią zatem szczególną rolę jaką jest przeniesienie obciążeń. Aby konstrukcja pracowała prawidłowo po wykonaniu otworów okiennych czy drzwiowych wykonuje się nadproża.

Zaglądając na fora internetowe wiele osób szuka pomocy w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych. Okna narożnikowe komplikują nieco tą sytuację. Wybierz jeden z dwóch sposobów osadzenia okna narożnego. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz