Prawidłowy montaż okien - praktyczne porady

Jesteś tutaj:

Prawidłowy montaż okien - praktyczne porady

3,4/5 (20 ocen)

Mocowanie okien w budynkach nie jest procesem prostym. Wymaga znajomości rzeczy, doświadczenia, odpowiedniego sprzętu, precyzji wykonania i solidności. Lepiej takiej czynności nie wykonywać samodzielnie, ale powierzyć ją ekipie fachowców. Dla osób, które lubią wiedzieć więcej, a więc i o tym, na czym polegają najważniejsze etapy montażu okien, zamieszczamy skrócony opis poszczególnych czynności.


Niezbędne narzędzia


Aby poprawnie zamontować okno, potrzebny jest następujący zestaw podstawowych narzędzi:

- poziomica,

- kliny drewniane lub plastikowe (ok. 20 sztuk),

- dyble (śruby wbijane do ściany),

- kołki rozporowe szybkiego montażu,

- młotek,

- wiertarka z wiertłem fi 8 (z funkcją udaru),

- klucz apelowy nr 4 sześciokątny (imbus),

- pianka poliuretanowa,

- śrubokręt.


Przygotowanie okna do montażu


Należy sprawdzić stan ościeży (otworów okiennych) i  ewentualnie wyrównać wszelkie nieprawidłowości ze szczególnym uwzględnieniem wypoziomowania jego dolnej krawędzi, na której okno będzie się opierać. Otwór ościeży musi być około 5-6 cm wyższy i szerszy od zewnętrznych wymiarów ościeżnic.

W oknach montujemy klamki i wyjmujemy skrzydła okienne z ram i odstawiamy w bezpieczne miejsce zabezpieczając przed porysowaniem lub innym uszkodzeniem.

Montaż kotw na ramie okiennej


Najpierw na ościeżnicę, czyli ramę okna, zakładamy kotwy (dłuższą stroną do wnętrza pomieszczenia). Powinna się znaleźć na każdym boku ramy w odległości 20-30 cm od góry i tyle samo od dołu. Jeśli okno jest duże, dodatkową kotwę zakłada się również po środku.

Pojedynczą kotwę mocuje się wkładając ją w rowki wyżłobione na zewnętrznych krawędziach ościeżnicy. Umieszcza się je pod skosem i w rowkach przeciąga się ku górze tak, by się zaklinowały. Nie ma potrzeby wwiercać ich do ramy.

Montaż okien

Montaż okien

Zaklinowanie okna w otworze


Przygotowaną ościeżnicę przykładamy do otworu okiennego. Ustawiamy ramę okienną tak, by pozostawić miejsce na parapet. Najpierw klinujemy dolne naroża i dolną część ramy okiennej. Kliny nakłada się tak, by tworzyły prostokąt umieszczając w szparze przeznaczonej na parapet. Po zaklinowaniu dolnych naroży, klinuje się górne, a na końcu klinujemy boki ościeżnicy. Kolejną czynnością jest sprawdzenie, czy od każdego boku ościeżnicy do ściany jest taka sama odległość.


Poziomowanie


Jest to bardzo ważny etap. Źle wypoziomowane okno będzie sprawiało trudności z otwieraniem i zamykaniem. Czynność tę zaczyna się zawsze od dolnej belki ramy okiennej. Wkłada się do środka okna poziomicę poziomo. Potem, cały czas wewnątrz okna, przykłada się ją pionowo i regulując klinami ustawiamy precyzyjny poziom i pion. Następnie poziomice przykłada się do zewnętrznej płaszczyzny okna i manipulując klinami ustawia pion. Usztywnia się okno w prawidłowej pozycji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz