Prawidłowy montaż okien - praktyczne porady

Jesteś tutaj:

Prawidłowy montaż okien - praktyczne porady

3,4/5 (20 ocen)

Trwałe zamontowanie okna


Okno do ścian przytwierdza się zamontowanymi w ramie okiennej kotwami. Wiertło przekłada sie przez otwory w kotwach i wwierca się w ścianę. Kotwę dogina się tak, by dokładanie dopasować ją do ściany. W wywiercony otwór wkłada się plastikową część kołka i dobija się go młotkiem, by nie wystawał ponad płaszczyznę ściany. Potem przekłada się metalowy kołek przez otwór w kotwie i umieszcza go w plastikowym korpusie wbitym wcześniej w ścianę. Tak najpierw mocuje się dolną część ramy, korygujemy do poziomu. Po zamocowaniu dolnej ramy, należy zając się górną jej częścią, a na końcu bocznymi. Po wykonaniu powyższych czynności sprawdza się, czy ościeżnica jest stabilna i nie da się poruszyć.


Montaż skrzydeł okna


Jeśli ościeżnica dobrze trzyma się ścian, można przejść do zamontowania skrzydeł okiennych. Zaczyna się od dolnych zawiasów, potem dociska skrzydło do górnego zawiasu i wciska się trzpień do góry. Po założeniu skrzydeł przechodzi się do piankowania okna. Wcześniej nie powinno się tego robić, gdyż pianka się rozpręża i może odkształcić ościeżnicę okna. Tak więc między ościeżnicą a ścianą umieszcza się piankę poliuretanową.

W przypadku okien drewnianych nie ma potrzeby zakładania skrzydeł przed  piankowaniem, ponieważ drewniana rama jest dużo sztywniejsza i nie poddaje się odkształceniom.


Wyregulowanie okuć okiennych


Kiedy pianka wyschnie, przystępuje się do regulacji okuć kluczem ampelowym (imbusem) nr 4. Na dolnym zawiasie znajdują się trzy opcje regulacji:

- docisku skrzydła - śruba jest widoczna bezpośrednio w zawiasie, która umożliwia dociskanie lub wysuwanie skrzydła od ramy na odległość 0 - 3 mm,

- wysokości skrzydła - śruba jest ustawiona pionowo wewnątrz zawiasu, można nią regulować od góry, umożliwia podniesienie lub obniżenie skrzydła na wysokość 0 - 8 mm,

- do „przekoszenia” skrzydła - jest widoczna z boku zawiasu z prawej lub z lewej strony (śruba wystająca z dwóch stron zawiasu).

W górnym zawiasie do dyspozycji jest śruba odpowiedzialna za „przekoszenie”. Staje się widoczna dopiero po całkowitym otworzeniu skrzydła. Znajduje się z boku górnego zawiasu.

Jeśli okno jest zamontowane prawidłowo, będzie się bez trudu otwierało i zamykało. Nie usłyszy się żadnego ocierania czy skrzypienia, a jedynie dźwięk dociskanej uszczelki podczas zamykania.


Ważne!


Niniejszy artykuł jest jedynie informacyjnym opisem standardowego montażu okien, a nie pełną instrukcją, którą można wykorzystać do samodzielnego wykorzystania.
 

Koniecznie zobacz