Okna skandynawskie - ciekawa alternatywa

Jesteś tutaj:

Okna skandynawskie - ciekawa alternatywa

3,7/5 (34 ocen)

Okna skandynawskie, nazywane również norweskimi lub szwedzkimi, wyróżniają się zupełnie innym typem konstrukcji, niż te znane u nas od lat. Zasadniczą różnicą jest fakt, iż otwierają się na zewnątrz, a dodatkowo obracają o 180˚. Dzięki takiej budowie bardzo zyskują na swojej atrakcyjności pod względem funkcjonowania. Ich atutami jest większa szczelność, wytrzymałość, bezpieczeństwo i wygoda eksploatacji. Wpływa to na stale rosnącą popularność tych okien, także w naszym kraju. Może warto więc zapoznać się bliżej z oknami skandynawskimi?


Właściwości okien skandynawskich


Jak już zostało wspomniane, zasadniczą innowacją w tych oknach jest to, że otwiera się je na zewnątrz budynku. Dla Skandynawów, gdzie niemal przez cały rok wieją silne wiatry, ważną kwestią było skonstruowanie okien, które przede wszystkim będą szczelne. Te otwierane do wewnątrz, zawsze podczas sztormów czy zimowych zawiei, pod wpływem silnych podmuchów wpychane są do środka, co sprawia, że powiększają się szczeliny, przez które przenika chłód. Natomiast okna, których skrzydła otwierają się na zewnątrz, podczas silnych wiatrów stają się jeszcze bardziej szczelne, gdyż są dociskane, co zmniejsza ewentualne szczeliny. Prawda, że to proste?

Jeśli chodzi o pozostałe cechy charakterystyczne dla okien skandynawskich, to nie bez znaczenia jest to, że są to okna zespolone, a więc składające się z dwu wzajemnie zespolonych (specjalnymi śrubami) skrzydeł. Zawieszone są one na ramie okna na wspólnym zawiasie.

Produkowane są zazwyczaj z wysokiej jakości litego drewna iglastego. Szklone są dwoma pojedynczymi szybami, po jednej w każdym skrzydle. Pojawiają się jednak okna z trzema szybami, gdzie w zewnętrznym skrzydle znajduje się szyba pojedyncza, a w wewnętrznym szyba zespolona. Taka opcja w znaczny sposób podnosi walory izolacyjności termicznej i akustycznej. Specjaliści twierdzą, że nawet o 1/3. Dla wielu ważnym czynnikiem jest fakt, iż okna wyprodukowane w tej nowoczesnej technologii właściwie nie ulegają zabrudzeniu od swojej wewnętrznej strony.

A wracając do najbardziej charakterystycznej cechy okien szwedzkich, a więc tego, że otwierają się na zewnątrz, wypada podkreślić, iż jest to rozwiązanie, które nie tylko podnosi walory ich szczelności. Okazuje się również, że wzbogaca je o inne atuty użytkowe. Właściciele takich okien wymieniają między innymi swobodę otwierania, bez konieczności zdejmowania z parapetu rzeczy, które na nim się znajdują i bez odsuwania firanek i zasłon. Nie bez znaczenia jest to, że okna skandynawskie w bardzo prosty sposób można umyć, nie „gimnastykując się” przy tym, jak w standardowych oknach. Ponadto zastosowanie stolarki otwieranej na zewnątrz pozwala nam na dowolne zagospodarowanie przestrzeni wokół okna, co ma szczególne znaczenie w niewielkich pomieszczeniach.

W oknach skandynawskich montowane są dwa rodzaje okuć (zawiasów). Wersje nożycowe umożliwiają otwieranie odchylne, rozwierane, obrotowe w pionie lub w poziomie do 180°. Natomiast wersje zawiasowe umożliwiają otwieranie odchylne oraz rozwierane.


Szyby zespolone, co to takiego?


Przy okazji okien zespolonych, wypada wspomnieć o coraz popularniejszych szybach zespolonych. Wymyślono je w procesie poszukiwań optymalnych szyb, które najlepiej izolują ciepło i hałas. Zbudowane są z dwóch lub większej liczby tafli szkła typu „float” oddzielonych od siebie specjalną ramką dystansową. Wolna przestrzeń pomiędzy obu szybami wypełniana jest jednym z gazów szlachetnych, najczęściej helem lub ksenonem.

Szyby zespolone cieszą się dużym zainteresowaniem. Swoje zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie stałej (o określonej wysokości) temperatury i wilgotności oraz w budynkach, których właścicielom szczególnie zależy na oszczędzaniu energii cieplnej, a co za tym idzie obniżenia kosztów ogrzewania. Szyby zespolone znacznie zmniejszają przenikanie promieniowania UV i obniżają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, na czym bardzo zależy osobom dbającym o środowisko.

Okno skandynawskie firmy Sokółka

Okno skandynawskie firmy Sokółka

Rodzaje okien skandynawskich


Okna skandynawskie najczęściej dzieli się biorąc pod uwagę sposób, w jaki się je otwiera. Dlatego wyróżnia się:

- Okna z poziomą osią obrotu (topswing) – otwierają się oczywiście na zewnątrz o kąt 180° dzięki poziomej osi obrotowej. Posiadają zamknięcie z rozszczelnieniem, blokadę rozwarcia oraz możliwość zablokowania skrzydła w dwóch położeniach.

- Okna obrotowe z pionową osią obrotu (sideswing) – są to okna również otwierające się na zewnątrz w osi pionowej o kąt 180°. Mają możliwość zablokowanie skrzydła w dwóch położeniach, a także blokadę rozwarcia.

- Okna rozwierne (sidehengslet) – jest to prostszy wariant okien otwieranych na zewnątrz wyposażony w blokadę rozwarcia.

- Okna uchylno-rozwierne (drehkip) – te okna otwierane są do wewnątrz z możliwością uchylania.

- Okna piwniczne (topphengslet) -  są otwierane na zewnątrz. Wyposażone są w blokadę skrzydła w jednym położeniu. Ich skrzydła można w prosty sposób demontować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz