Prawidłowe uszczelnianie okien

Jesteś tutaj:

Prawidłowe uszczelnianie okien

3,2/5 (81 ocen)

Uszczelniania potrzebują przede wszystkim okna starszego typu, gdyż te nowoczesne, jeśli są prawidłowo zamontowane, nie sprawiają większych problemów pod tym względem. Dlatego przed każdym sezonem grzewczym dobrze jest sprawdzić ich aktualny stan i zatroszczyć się o odpowiednie uszczelnienie. Poprawi to nie tylko komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach, ale w sposób znaczący zmniejszy opłaty związane z ogrzewaniem.


Co należy sprawdzić przed okresem grzewczym?


Stan okien powinno się kontrolować przynajmniej raz w roku, najlepiej przed rozpoczęciem ogrzewania. Aby jesienią i w zimie zaoszczędzić na kosztach związanych z utratą ciepła przez okna, trzeba przyjrzeć się kondycji wszystkich okien i naprawić wszelkie mankamenty, w tym powstałe nieszczelności. Oto, na co należy zwrócić szczególną uwagę:

- Stan ram i okuć – te elementy często ulegają wypaczeniom, jeśli dostrzeżemy takie oznaki, trzeba sprawdzić, jak duża się powstała krzywizna. Nie wszystkie nadają się do wyregulowania. Czasem nie pozostaje nic innego, jak wymiana okien.

- Kondycja szyb – w starych oknach często dochodzi do pęknięć i obluzowań szyb. W pierwszym przypadku należy szybę wymienić, a w drugim umocować szyby na przykład silikonowymi masami uszczelniającymi.

- Uszczelki – zepsute i zdeformowane uszczelki należy wymienić. Do starych okien najlepsze są te samoprzylepne, a do nowych dobrze jest nabyć zestaw odpowiednich uszczelek, jakie dostępne są w profesjonalnych sklepach.

- Przestrzeń między skrzydłem a ościeżnicą – w nowoczesnych oknach jest możliwość odpowiedniego wyregulowania szerokości szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą. W oknach starszego typu trzeba to wykonać samodzielnie zwiększając docisk skrzydła do ościeżnicy dla lepszego efektu zamocowanych uszczelek.

- Przestrzeń między ramą a ścianami – jeśli w tych miejscach pojawiają się przewiewy, standardowym rozwiązaniem jest odcięcie tarczą szlifierską tynku zewnętrznego wokół całego okna (na około 1 cm szerokości). Powstaje wówczas szczelina, w którą wstawia się taśmę rozprężającą o właściwościach wodoszczelnych, paro przepuszczalnej i odpornej na działanie wiatru.


Innym skutecznym sposobem na ubytki między ramą okienną a ścianą jest zastosowanie bezbarwnego silikonu. Nakłada się go tak, by jak najgłębiej wniknął w szpary i je wypełnił. W podobny sposób uszczelniamy szczeliny pomiędzy parapetem wewnętrznym a oknem, parapetem zewnętrznym a oknem, parapetami a ścianą. Do tego zadania niezbędny będzie, oczywiście, bezbarwny silikon w tubkach oraz pistolet do aplikowania silikonu.

Pistolet silikonowy

Pistolet silikonowy

Uszczelnianie okien plastikowych


Z oknami z PVC jest tak, że właściwie nie ma potrzeby ich uszczelniać, ale bywa, że trzeba je na nowo zakonserwować lub wymienić uszkodzone uszczelki.

Aby odświeżyć stan fabrycznego uszczelnienia w plastikowych oknach, należy najpierw je umyć. Najlepiej zrobić to letnią wodą z płynem do naczyń, który skutecznie odtłuści zabrudzone elementy. Następnie nanosi się nową warstwę natłuszczenia, która pozwala uszczelce prawidłowo chronić okna przed utratą ciepła. Jeśli jednak okaże się, że stare uszczelki są zniszczone, konieczna będzie się ich wymiana. Należy zakupić nowe uszczelki, a zużyte usunąć. Nowe wciska się w przeznaczone dla nich rowki. Czynność tę lepiej wykonywać palcami, gdyż narzędzia mogą uszkodzić powierzchnię okna.

Aby uporać się z konserwacją lub wymianą uszczelnienia potrzebne będą:

- specjalny preparat do natłuszczania uszczelek okiennych (może też być zwykła wazelina),

- ciepła woda, płyn do mycia naczyń i miękka ściereczka,

- odpowiednia długość nowych uszczelek do okien z PVC.


Uszczelnianie okien drewnianych


Okna drewniane mogą być starego typu lub całkiem nowoczesne. W pierwszym przypadku szczeliny pomiędzy ramą a ścianami można uszczelniać silikonem. Natomiast skrzydła najlepiej uszczelnia się za pomocą samoprzylepnych uszczelek poliuretanowych. Jeśli także pomiędzy szybą, a ramą zauważymy szczeliny, warto i tam umieścić warstwę silikonu z obu stron. Nowe okna z drewna uszczelnia się samym silikonem.  

Jak widać do wymienionych prac niezbędny będzie bezbarwny silikon, pistolet do silikonu i samoprzylepne uszczelki.

Taśma do uszczelniania okien

Taśma do uszczelniania

Ocieplanie starych okien od zewnątrz


Zwłaszcza w starym budownictwie zdarza się tak zwany „mostek termiczny” , jaki pojawia się na styku okna z ościeżnicą. Szpalety zewnętrzne, a więc zewnętrzne wnęki okienne można ocieplić styropianem o grubości od 2 do 5 cm. Aby to dobrze wykonać, trzeba płyty styropianu przyciąć do szerokości szpalety. Takie cztery styropianowe elementy umieszczamy wokół okna tak, by precyzyjnie łączyły się w rogach. Przyklejamy je odpowiednim klejem do szpalety. Przyklejony styropian smarujemy klejem do siatki, którą następnie wtapiamy w całą powierzchnię. Siatka ma za zadanie wzmocnić całą konstrukcje ocieplenia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz