Wymiana okien

Jesteś tutaj:

Wymiana okien

3,5/5 (6 ocen)

Dobre okna to podstawa ciepłego i komfortowego pomieszczenia. Z czasem jednak niektóre tracą swoje właściwości, przez co jesteśmy zmuszeni do podjęcia radykalnych kroków, takich jak wymiana stolarki okiennej. Z decyzją nie warto czekać zbyt długo, gdyż prace nie mogą być prowadzone w bardzo niskich temperaturach, ponadto przyjemność z przebywania w pomieszczeniu z nieszczelnymi oknami, kiedy na dworze hula zimny wiatr jest znikoma.


Dlaczego wymieniamy okna?


Stolarka okienna wymieniana jest przede wszystkim wtedy, kiedy nie ma już możliwości jej naprawienia. Podstawowymi kryteriami, które przemawiają za wymianą są: słaba estetyka, bez możliwości pomalowania lub wizualnego odnowienia, nieszczelności, których nie da się wyeliminować lub zredukować za pomocą prostych metod (uszczelnienia), znacznie utrudnione lub niemożliwe zamykanie lub otwieranie, wynikające z uszkodzeń ramy lub samego okna, chęć (lub konieczność) zmiany okna na inne, np. bardziej przeszklone.


Kiedy prowadzimy prace?


Wymiana okien nie może być prowadzona w bardzo niskich temperaturach. Przyjmuje się, że listopad, ewentualnie początek grudnia to ostatnie dni, kiedy powinniśmy takie zabiegi przeprowadzać. Warto również pamiętać, iż od momentu złożenia zamówienia do rozpoczęcia prac musi minąć przynajmniej kilka dni. Czas ten jest przeznaczony na zebranie wymiarów, przygotowanie okien, zarezerwowanie ekipy montażowej. Z tego właśnie powodu z decyzją nie powinniśmy czekać na ostatnią chwilę.

Nie zapominajmy również o niedogodnościach, z jakimi mamy do czynienia. Prace takie wykonywane są przeważnie w pomieszczeniach, w których aktualnie mieszkamy, przez co przynajmniej przez jeden dzień będą nam doskwierać w nim ewentualne niskie temperatury oraz bałagan związany z remontami.


Bardzo duży wybór okien


Rynek okien jest bardzo duży i stale się powiększa. Do wyboru mamy całą gamę różnorodnych rozwiązań, dopasowanych praktycznie do każdych potrzeb. Aby dobrze wybrać okna, musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

Z jakiego materiału mają być wykonane? Najpopularniejsze są z drewna oraz PCV. Te pierwsze są dużo ładniejsze, ale również bardziej wymagające i droższe. Okna z PCV natomiast charakteryzują się większą trwałością i niższą ceną. Bardzo rzadko można również spotkać wykonane z aluminium lub włókna szklanego.

Jaka ochrona cieplna i akustyczna? Różne okna mają różny współczynnik przenikania ciepła, który jest najważniejszym czynnikiem przy ich wyborze. Im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej dla nas, gdyż mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz. Istotna jest również zdolność okna do tłumienia hałasu, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na niechciane dźwięki z zewnątrz.

Jaka wielkość? Najlepszym rozwiązaniem oczywiście jest wybór takiej samej wielkości okien ja te stare. Nie jest jednak wykluczony wybór okna mniejszego - wymagać to będzie zabudowy części otworu oraz wykonania fragmentu elewacji, by wszystko razem się zgrywało, lub okna większego, co wymaga większej ilości robót, związanych z przebudową ściany (czasami nie jest to możliwe), a w niektórych przypadkach potrzebne jest nawet pozwolenie na budowę.

Jaki podział szyb? Nawet okna o tych samych wymiarach, jeżeli mają inaczej podzielone szyby, przepuszczają różne ilości światła. Decydujemy się na takie, które najlepiej będą pasowały do danego usytuowania (różne natężenie promieni słonecznych w zależności od strony świata) oraz dobrze komponują się z naszą elewacją.

Wstawianie okien


Demontaż starych i montaż nowych okien


Jeżeli wiemy już kiedy przeprowadzimy remont i jakie okna będziemy wstawiać, możemy przystępować do demontażu. Wykonujemy go zgodnie ze sztuką budowlaną, nie narażając bezpieczeństwa konstrukcji. Najlepiej, by cały proces przeprowadzili fachowcy, którzy się na tym znają. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz