Wymiana okien

Jesteś tutaj:

Wymiana okien

3,5/5 (6 ocen)

Montaż przeprowadzamy ze zdjętymi skrzydłami okiennymi lub wyciągniętymi szybami. Po pierwsze wstawiamy ościeżnicę w otwór, wbijając kliny w szczeliny tak, aby były one idealnie pionowe lub poziome, a sam element mocujemy za pomocą dybli lub kotew, w zależności od rodzaju okna. Przed następnym krokiem należy założyć skrzydła lub umieścić specjalne rozpory, które będą zapobiegały wypaczeniu ramy. Szczeliny pomiędzy murem i ościeżnicą wypełniamy dokładnie pianką poliuretanową, a jej nadmiar odcinamy nożem. Jeżeli okna nie są fabrycznie oklejone folią, musimy sami o to zadbać, aby nie doprowadzić do ich zabrudzenia. Na końcu wykańczamy ościeże oraz ewentualnie montujemy parapety.


Ile kosztuje wymiana okien?


Ceny są bardzo różne, uwarunkowane od rodzaju okna, które zamówimy. Ceny drewnianych plasują się na poziomie od 400zł do 800zł za metr kwadratowy, natomiast z PCV są tańsze o około 100zł na każdym metrze kwadratowym. Robocizna stanowi nieduży ułamek całości kosztów i wynosi od około 40zł do 60zł za metr obwodu okna przy jednoczesnym demontażu starych i montażu nowych okien. Przykładowo, przy wymianie niedużego okna o wymiarach 120x80 cm, musimy liczyć się z kosztami na poziomie 700 zł przy oknie drewnianym oraz 600zł przy PCV.


A może warto naprawić?


Jeżeli okna nie są jeszcze bardzo zniszczone, a tylko niektóre elementy nie spełniają dobrze swoich funkcji, warto zastanowić się nad ich naprawą. Nieszczelności między oknem i ramą możemy zmniejszyć stosując uszczelki, natomiast te pomiędzy ramą i ścianą, uszczelniając pianką lub silikonem. Jeżeli okna wyglądają nieestetycznie, może wystarczy je pomalować, wcześniej usuwając starą farbę. Na niedomykające się oraz opornie otwierające się skrzydła okienne bardzo często pomaga wyregulowanie zawiasów oraz ich nasmarowanie.

Jeżeli nie jesteśmy już w stanie naprawić naszych okien, wymiana jest często jedynym rozwiązaniem, szczególnie przy starych budynkach. Zabieg ten nie jest trudny, ale musimy go zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie tylko ze względu na koszty, ale również czas potrzebny na przygotowanie stolarki okiennej oraz uniknięcie nadejścia niskich temperatur. Sam demontaż i montaż jest raczej łatwy i fachowcom zajmuje bardzo mało czasu.
 

Koniecznie zobacz