Przegląd szyb okiennych i drzwiowych

Jesteś tutaj:

Przegląd szyb okiennych i drzwiowych

3/5 (10 ocen)

Rodzaj szyby w oknie lub w drzwiach może znacząco podnieść lub obniżyć mikroklimat wnętrza. Oprócz tego szyby mogą w większym lub mniejszym stopniu zabezpieczyć Twój dom przed włamaniem. Żeby tego było mało: szyby mogą decydować o częstotliwości mycia okien. Które szyby wybierzesz?


Nowoczesne przeszklenia


Nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim użytkowych coraz częściej budynki wyposażone są w przeszklenia. Duże powierzchniowo przeszklenia mogą pełnić rolę zarówno okien jak i drzwi. Dzięki przeszkleniom będziesz mógł cieszyć się pięknym widokiem, doświetlonym naturalnym światłem wnętrzem, a równocześnie będziesz oszczędzał energię.

W praktyce komfort użytkowania przeszkleń w znacznym stopniu uzależniony jest od wybranego rodzaju szyby. Trzeba zaznaczyć, że szyba okienna lub drzwiowa wpływa na współczynnik przenikania ciepła U całego okna/drzwi.


Szyby ze szkła hartowanego


Szkło hartowane jest jednym z najpopularniejszego szkła, które wykorzystuje się do produkcji szyb. Szkło, które poddaje się procesowi hartowania zwiększa swoje parametry wytrzymałościowe. Dlatego też szyby ze szkła hartowanego charakteryzują się znaczną wytrzymałością na zginanie.

Okna z szybami tego typu wykazują odporność na promieniowanie słoneczne. Są szczególnie stosowane w miejscach, gdzie zagrożenie stanowi rozbicie szyby lub będzie ona w kontakcie z intensywnym działaniem promieniowania słonecznego. W zależności od potrzeb producenci oferują szyby ze szkła hartowanego w różnych grubościach. Zakres grubości znajduje się w przedziale od 3 do 19 mm. Grubość znacząco wpływa na cenę szyby ze szkła hartowanego.

Dla przykładu:

1 m2 szyby o grubości 4 mm to cena około 80 zł netto, natomiast 1 m2 o grubości 6 mm już około 100 zł netto.


Szyby tarasowe


Szyby klejone


Szczególnym typem szyb okiennych lub drzwiowych są szyby wykonane ze szkła klejonego. Jak sama nazwa wskazuje tafle szkła są ze sobą sklejane. Pomiędzy szybami umieszcza się laminat, dlatego też szyby klejone często nazywane są także szybami warstwowymi lub laminowanymi.

Szyby klejone określane są także jako szyby bezpieczne. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Poziomy bezpieczeństwa są zróżnicowane, ale warto zaznaczyć, że szyby klejone mogą zabezpieczać nawet przed ostrzałem. Znajdujący się pomiędzy szybami laminat pełni rolę ochronną przed rozsypaniem się szyby.

Szyby klejone są popularnymi szybami okien/drzwi w budynkach użyteczności publicznej, gwarantując bezpieczeństwo. W związku ze swoją funkcjonalnością szyby klejone nie są tanie. Podobnie jak w przypadku szyb ze szkła hartowanego tak i tutaj cenę kształtuje grubość szyby.

Dla przykładu:

Cena  1 m2 szyby klejonej o grubości 2 x 3 mm (+0,3 mm folii) wynosi 200 zł netto.


Szyby z napylanymi powłokami


Tego typu szyby charakteryzują się niskoemisyjnością. Stąd też pochodzą kolejne nazwy szyb z napylanymi powłokami – szyby niskoemisyjne lub szyby selektywne. Powłoka, która znajduje się na szybie to powłoka tlenków metali. Powłoki umieszcza się obustronnie lub tylko z jednej strony (wewnętrznej).

Szyby dzięki powłoce wewnętrznej mogą zatrzymywać ciepło w domu, a zewnętrzna powłoka ogranicza przenikanie zimna do wnętrza Twojego domu. Szyby z napylanymi powłokami występują w różnych wariantach wymiarowych.

Dla przykładu:

Cena okna PCV uchylnego jednoskrzydłowego (565 x 535) z szybą niskoemisyjną wynosi około 120 zł.

Dom z dużymi oknami


Szyby samoczyszczące


Stosunkowo nowym typem szyb okiennych są szyby samoczyszczące. Swoje właściwości (podobnie jak szyby niskoemisyjne) zawdzięczają materiałowi, którym zostały pokryte. Jest to materiał mineralny, który przyczynia się do wytworzenia właściwości hydrofilnych szyby. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz