Jakie okna tarasowe wybrać?

Jesteś tutaj:

Jakie okna tarasowe wybrać?

3,6/5 (19 ocen)

Taras przekształca granicę pomiędzy domem i ogrodem w płynne przejście. Już wewnątrz domu bacznie obserwujesz to, co jest poza nim. Taką możliwość dają Ci okna tarasowe. Różnią się one od typowych okien gabarytami oraz funkcjami.


Jakie powinny być okna tarasowe?


Okna na taras to okna, które łączą szereg funkcji. W związku  z tym ich wybór może często przysporzyć wielu problemów. Aby ich uniknąć należy zastanowić się, co powinny spełniać Twoje okna tarasowe.

Zwróć uwagę na:

• doświetlenie pomieszczenia – czy będzie ono wystarczające?
• gwarancję bezpieczeństwa – czy będziesz czuł się pewnie we własnym domu?
• komfort użytkowania – czy korzystanie z okna będzie swobodne i łatwe?
• współczynnik przenikania ciepła – czy straty ciepła nie będą zbyt duże?
• odporność na działanie wiatru – czy okno tarasowe będzie sztywne, a równocześnie będzie zapewniało eliminację hałasu?
• wodoszczelność – czy okno tarasowe będzie korzystnym rozwiązaniem w zmiennych warunkach atmosferycznych?
• estetyka – czy okno tarasowe będzie harmonijnie współpracowało z pozostałymi oknami, drzwiami i elementami architektury?


Rozwiązania materiałowe

Drewniane

Jak wiadomo drewno jest chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie. Znalazło ono również zastosowanie w produkcji okien tarasowych. Najpierw jest ono poddawane impregnacji, a następnie jest malowane. Do malowania drewna stosuje się specjalne powłoki malarskie.

Okna tarasowe wymagają zastosowania grubszych profili. Dzieje się tak ponieważ okna tarasowe różnią się od pozostałych okien w Twoim domu. Ich duża powierzchnia wymaga nieco innych rozwiązań technicznych.

Zazwyczaj okno tarasowe drewniane to okno wykonane z drewna klejonego warstwowo (np. trzy warstwy o grubość ponad 60 mm). Coraz częściej produkcja takiego okna nie ogranicza się wyłącznie do materiału drewnianego. Stąd też wprowadza się wstawki termoizolacyjne np. z pianki poliuretanowej.

W celu podkreślenia piękna okna tarasowego z drewna producenci coraz chętniej proponują swoim klientom szprosy okienne. To właśnie one dzielą jedną, dużą powierzchnię okna na mniejsze.

Wyróżnia się trzy rodzaje szprosów okiennych:

• konstrukcyjne – są elementami konstrukcyjnymi, które dzielą taflę szyby okna drewnianego,
• międzyszybowe – umieszczane są wewnątrz szyb, mogą mieć różne szerokości,
• naklejane – jak sama nazwa wskazuje są przyklejane do szyby.

Oczywiście szprosy są propozycją nie tylko dla tych, którzy zdecydowali się na okna drewniane.


Duże okna tarasowe

Duże okna tarasowe

Aluminiowe

Zainteresowanie energooszczędnością oraz izolacyjnością termiczną powoduje, że okna z aluminium to chętnie wykorzystywane rozwiązanie. Podobnie jak okna z drewna występują w systemach okienno-drzwiowych.

Tarasowe okna aluminiowe to rozwiązanie dla Ciebie, jeżeli wymagasz ochrony cieplnej oraz wysokiej izolacyjności termicznej i akustycznej. Jednak typowe okna aluminiowe nie zawsze sprawdzą się w każdej scenerii. Oznacza to, że zamiast wspomnianego na początku płynnego przejścia wytworzona zostanie bariera.

W takiej sytuacji przychodzą nam z pomocą producenci okien tarasowych, którzy zdecydowali się na połączenie drewna i aluminium. Okna są nie tylko ciche, energooszczędne, ale i produkowane jako antywłamaniowe. Łączą zatem zalety dwóch rozwiązań. Od wewnętrznej strony profil jest drewniany, natomiast od zewnętrznej aluminiowy. Okno tarasowe jest zatem trwałe, a równocześnie korzystnie wpływa na mikroklimat wnętrza Twojego salonu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz