Drzwi balkonowe i tarasowe

Jesteś tutaj:

Drzwi balkonowe i tarasowe

3,3/5 (49 ocen)

Wyeksponowane wyjście na balkon lub taras to podstawa współczesnego budownictwa. Decydujemy się zatem na stolarkę okienną i drzwiową, dzięki której zachowamy w naszych wnętrzach przyjemny klimat zimą i latem. Harmonię pomiędzy skrajnymi porami roku gwarantują odpowiednio dobrane drzwi.


Rodzaje drzwi balkonowych


Podstawą zarówno w zakresie samego projektu jak i późniejszego wyboru drzwi balkonowych i tarasowych jest wybór konstrukcji. Zazwyczaj stosujemy przedstawione poniżej typy drzwi balkonowych.

Rozwieralno-uchylne

Jak sama nazwa wskazuje drzwi balkonowe można nie tylko otwierać, ale i uchylać. Są to tradycyjne drzwi skrzydłowe, które stanowią model standardowy z zakresu drzwi balkonowych. Popularne są głównie w budownictwie wielorodzinnym.

Drzwi rozwieralno-uchylne dzięki swojej konstrukcji zapewnić mogą pełną wentylację lub mikrowentylację pomieszczeń. Otwierane są do wewnątrz pomieszczenia. Coraz częściej w skład ich wyposażenia wchodzą niskie progi drewniane lub aluminiowe. Ponadto popularność zyskuje również łączenie drzwi rozwieralno-uchylnych z nieotwieranymi doświetleniami. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe światło w pomieszczeniu bez konieczności wstawiania dodatkowej pary drzwi.

Przesuwne

Drzwi przesuwne są bardzo chętnie montowane w domach jednorodzinnych. Tego typu wyjście na balkon czy taras nie koliduje nawet z małą powierzchnią pomieszczenia. Oszczędzamy zatem miejsce.

Podobnie jak w przypadku drzwi rozwieralno-uchylnych tak i tutaj drzwi przesuwne można kupić z nieotwieralnymi skrzydłami. Jednak pomimo tego często decydujemy się na zakup dwóch skrzydeł przesuwnych – przesuwanych w jedną stronę lub symetrycznie.


W zależności od modelu drzwi przesuwnych wyróżniamy dwa modele przesuwu. Pierwszym z nich jest bezpośrednie przesunięcie po otworzeniu, natomiast drugi model wymaga wcześniejszego uchylenia i cofnięcia.

Drzwi balkonowe przesuwne doskonale sprawdzają się w przypadku dużych balkonów i tarasów. W znakomity sposób przyczyniają się do kształtowania przestrzeni naszego salonu czy sypialni. Szerokości skrzydeł przesuwnych są przeważnie większe od skrzydeł drzwi rozwieralno-uchylnych. Mogą wynosić nawet ponad 3,0 m.

Przesuwne drzwi tarasowe

Przesuwne drzwi tarasowe

Harmonijkowe

Z pewnością można je potraktować jako podtyp drzwi przesuwnych. Drzwi harmonijkowe gwarantują przecież równie dużą szerokość przejścia. Ponadto ich zaletą jest możliwość częściowego otwarcia w celu przewietrzenia.

Składają się niczym harmonijka i wbrew pozorom nie wymagają sporego nakładu siły podczas ich otwierania czy zamykania. Producenci drzwi harmonijkowych dążą bowiem do wprowadzania ułatwień, które zmienią tego typu przekonanie.

Zastosowanie drzwi harmonijkowych nie ogranicza się do stosowania ich wyłącznie jako drzwi balkonowych czy tarasowych. Popularne stało się ich wykorzystanie w pomieszczeniach biurowych lub salach konferencyjnych.

Drzwi balkonowe

Drzwi balkonowe

Materiały


Drewno

Drewniane drzwi balkonowe zdecydowanie są najbardziej lubiane. Wynika to z naturalnej faktury oraz właściwości, które reprezentują. Prawidłowo wyprodukowane oraz zamontowane drzwi drewniane są szczelne, odporne i wytrzymałe. Ponadto izolują przed hałasem.

Drzwi drewniane wykonuje się w głównej mierze z elementów drewnianych dębowych, które poddawane są szlifowaniu, a następnie lakierowaniu. W chwili obecnej istnieje możliwość uzyskania innej barwy drzwi od zewnątrz i innej od wewnątrz.

Podtypem tradycyjnych drzwi drewnianych są drzwi drewniano-aluminiowe. Niezależną aluminiową ramę montuje się od zewnątrz, natomiast wewnątrz pomieszczenia możemy cieszyć się pięknem naturalnego drewna.

Dwuskrzydłowe drzwi balkonowe

Dwuskrzydłowe drzwi balkonowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz