Przegląd praktycznych drzwi przesuwnych

Jesteś tutaj:

Przegląd praktycznych drzwi przesuwnych

3,3/5 (51 ocen)

W mieszkaniach czy tez domach jednorodzinnych zazwyczaj montuje się drzwi rozwieralne. Jednak nie zawsze ich zamontowanie jest możliwe. W takim przypadku zamiast zmagać się z problemem jak najbardziej warto zdecydować się na drzwi przesuwne. Obecne oferty drzwi przesuwnych są bardzo urozmaicone. Nie przypominają zatem tych sprzed lat.
 

Zalety drzwi przesuwnych
 

Zazwyczaj drzwi przesuwne stanowią korzystne rozwiązanie przestrzenne. Brak możliwości montażu drzwi rozwieralnych nie pozbawia zatem możliwości kupna drzwi przesuwnych.

Trzeba zaznaczyć, ze drzwi przesuwne zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne drzwi rozwieralne. Dzięki drzwiom przesuwnym przestrzeń przestaje być typowa i sprzyja wielu pomysłom do jej aranżacji.

W przeciwieństwie do drzwi rozwieralnych skrzydła mogą być nie tylko znacznie bardziej szersze, ale i wyższe. Ponadto drzwi przesuwne nie dostarczają efektu głośnych zatrzasków, które niekorzystnie wpływają na komfort użytkowy.
 

Wady drzwi przesuwnych
 

Pomimo tak sporej ilości zalet drzwi przesuwne nie są rozwiązaniem idealnym. Oznacza to, że także i tutaj pojawiają się wady, które mogą ograniczyć ich zastosowanie w Twoim domu.

Jedną z takich wad najczęściej okazuje się szczelność. Drzwi przesuwne nie są tak szczelną ruchomą przegrodą jak tradycyjne drzwi rozwieralne. Wiąże się to z pewnym ograniczeniem. Pojawia się ono chociażby, gdy chcielibyśmy, aby takie drzwi odgradzały pomieszczenia zimne i ciepłe. Drzwi przesuwne nie zapewniłyby wtedy właściwego poziomu temperatury. Stąd też nie stosuje się ich w przypadku tego typu pomieszczeń.


Nieco inną, aczkolwiek istotną wadą drzwi przesuwnych może być izolacja. Szczególnie podkreśla się w praktyce izolację akustyczną. Drzwi przesuwne nie są w stanie w takim stopniu zmniejszyć dochodzącego hałasu jak drzwi uchylne.

Pomimo tego drzwi przesuwne mają szerokie grono zwolenników. Montowanie ich zgodnie z przeznaczeniem z pewnością przyczyni się do pozytywnych, a nie negatywnych opinii.

Drzwi przesuwne do kuchni

Drzwi przesuwne do kuchni

Przegląd drzwi naściennych
 

Popularność drzwi przesuwnych ściśle wiąże się z dostępnością różnego typu drzwi naściennych. Drzwi przesuwne naścienne są proponowane nie tylko ze względów ograniczeń powierzchniowych, ale także ze względów możliwości wyeksponowania wnętrz.
 

  • Drzwi naścienne niezabudowane


Podstawowym przedstawicielem drzwi przesuwnych są drzwi naścienne niezabudowane. Zwraca się tutaj uwagę przede wszystkim na widoczny element maskujący prowadnicę, po której porusza się skrzydło drzwiowe.

Brak zabudowania prowadnicy jest zatem cechą charakterystyczną tego rodzaju systemu. Drzwi naścienne niezabudowane przyczyniają się do małego zakresu prac montażowych, co stanowi oczywiście ich zaletę. Zwraca się także uwagę, że drzwi naścienne z widocznym elementem maskującym mogą być montowane wtedy, gdy masz tylko na to ochotę. Ograniczeniem nie jest zatem stan budowy domu czy jego wykończenia.
 

  • Drzwi naścienne obudowane


Innym typem drzwi naściennych są drzwi obudowane. Obudowa drzwi wykonana jest z płyt gipsowo-kartonowych. W przeciwieństwie do drzwi naściennych niezabudowanych nie widać tutaj jakichkolwiek elementów maskujących. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz