Nowoczesne klamki drzwiowe

Jesteś tutaj:

Nowoczesne klamki drzwiowe

3,5/5 (15 ocen)

Solidne wykonanie, wygoda podczas użytkowania, a także nieschematyczny wygląd to tylko niektóre z cech charakteryzujących design klamek drzwiowych. Nowoczesne klamki drzwiowe mogą w znaczący sposób podwyższyć wartość wizualną naszych drzwi, ale także wartość nakładów finansowych na zakup tego rodzaju wyposażenia.


Ozdobne akcesoria


Niewątpliwie klamki są integralnymi częściami drzwi montowanymi w skrzydłach drzwiowych. Funkcja klamki sprowadza się zatem bezpośrednio do mechanizmu otwierania i zamykania drzwi. Umożliwia to jedna z części składowych jaką jest zasuwa.
Poza zasuwą występuje również sprężyna oraz rączka, która jest widoczna dla użytkowników i pełni rolę swoistego rodzaju dźwigni.

Producenci klamek drzwiowych w chwili obecnej z pewnością nie pomijają wyglądu klamek. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach to właśnie wygląd klamki będzie decydował o ostatecznym wyborze. Nowoczesne klamki drzwiowe są w związku z powyższym ozdobnymi elementami, które przykuwają naszą uwagę.


Rodzaje zestawów


Nie tylko ci z nas, którzy decydują się na zakup nowych drzwi mają dylematy wynikające z doboru właściwego zestawu. Często tego rodzaju wątpliwości pojawiają się w przypadku wymiany samych klamek drzwiowych (bez wymiany starego skrzydła drzwiowego).

Po pierwsze należałoby się zastanowić czy chcielibyśmy mieć drzwi  z zamontowanymi klamkami? Czy może drzwi z zamontowanymi gałkami? Ciekawą propozycją wydają się również zestawy mieszane.

Po drugie zwracamy uwagę także na tarczownice drzwiowe. W zakresie kształtów dysponujemy rozwiązaniami tarczownic podłużnych lub tarczownic okrągłych czy też kwadratowych. Tarczownice podłużne stanowią standardową osłonę dla klamki i zamka. Zupełnie inaczej wygląda osłona z zastosowaniem tarczownic okrągłych bądź kwadratowych. To nie bez powodu zostały one nazwane tarczownicami dzielonymi.

W zestawach warto przyjrzeć się ponadto trzpieniom obrotowym łączącym klamki, a także samym wkrętom. Bo choć wygląd jest ważny co nam po nim, gdy zawiedzie nas mechanizm i klamka nie spełni swojej funkcji?

Klamka drzwiowa

Materiały


Chociaż poszczególne części składowe klamki są istotne nie można pominąć podstawowych materiałów, z których w chwili obecnej najczęściej wykonuje się klamki. Przedstawiamy je poniżej wraz z krótką charakterystyką.


Mosiądz

Klamki wykonane z mosiądzu nie tylko są wytrzymałe, ale i eleganckie. W zależności od sposobu wykończenia klamki mogą być matowe lub błyszczące. Zazwyczaj mosiężne klamki pokrywa się lakierem proszkowym, który stanowi zabezpieczenie przed niszczącymi czynnikami takimi jak: czynniki atmosferyczne czy czynniki mechaniczne.

Nowoczesność to przede wszystkim nastawienie na kosztowności. Nie powinno zatem dziwić, że niektórzy z nas decydują się na pokrycie mosiężnych klamek złotem. Popularna jest również wersja glamour (zdobienia kryształami o różnych szlifach czy laserowymi grawerunkami).

Klamka do drzwi

Stal nierdzewna

Klamki ze stali nierdzewnej są odporne na korozję i występują przeważnie  jako te lśniące, połyskujące. Gdzie z reguły można zauważyć tego rodzaju klamki? Przede wszystkim są montowane w drzwiach budynków oraz pomieszczeń użyteczności publicznej. Stanowią doskonałą kompozycję wraz ze stalowymi balustradami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz