Drzwi antywłamaniowe - inwestycja w bezpieczeństwo

Jesteś tutaj:

Drzwi antywłamaniowe - inwestycja w bezpieczeństwo

3,4/5 (11 ocen)

Dom to nie tylko ładny wygląd zewnętrzny i nowoczesny projekt budynku. Dom to również poczucie bezpieczeństwa i inwestycja w systemy, które zapewniają nam spokój i pewność. Jednym z takich elementów są drzwi antywłamaniowe, wchodzące w skład struktury chroniącej nasz dom przed złodziejami. Dlaczego warto zdecydować się na montaż drzwi antywłamaniowych?


Wymagane bezpieczeństwo


Dokonanie realnej oceny zagrożeń nie jest sprawą prostą. Przecież nawet najlepiej zabezpieczony dom może zostać okradziony. Warto jednak w znacznym stopniu utrudnić złodziejom drogę do celu.

Jest to kwestia bardzo istotna, znajdującą również swoje miejsce w normach europejskich. Zakres wymagań dotyczących  bezpieczeństwa obejmuje zarówno drzwi jak i okna czy żaluzje. W związku z tym, zgodnie z ENV 1627 wyróżnia się klasy drzwi. Jest to klasyfikacja przeprowadzona na podstawie badanych odporności na włamanie. Zatem zakup drzwi antywłamaniowych to inwestycja w jakość potwierdzoną certyfikatem.

Poszczególne klasy powinny być dostosowane do poziomu zagrożenia:

Klasa 2 – poziom zagrożeń określany jako przeciętny.
Klasa 3 – poziom zagrożeń określony jako średniowysoki.
Klasa 4 lub 5 – poziom zagrożeń określony jako wysoki.

W przypadku domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej drzwi klasy 3 lub 4. Czas potrzebny do ich otwarcia wynosi minimum 20 minut, a odkształcenia jakie powstają w wyniku działającego obciążenia 10 t są  mniejsze od 10 mm. Zatem drzwi antywłamaniowe stawiają opór nie tylko dla przebiegłości włamywaczy, ale i dla narzędzi, z których pomocą będą chcieli dokonać łupu.

Drzwi zewnętrzne

Zamki


Bezpieczeństwo to nie tylko zakup drzwi o określonej klasie, ale także zakup zamka o określonym ateście Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Podobnie jak w przypadku drzwi przeprowadzane są badania i w zależności od czasu potrzebnego do otwarcia zamka wyróżnia się pięć klas (T, O, A, B, C). W drzwiach odpornych na włamanie montuje się zamki klasy C.

Zamek centralny – stanowi główne zabezpieczenie. Jest mocowany we wnętrzu drzwi i wyposażony w tzw. wymienną wkładkę. Bardzo często producenci dodają taką zapasową wkładkę do zamków. Tego typu zamek składa się z kilku rygli czopujących. Ich odstęp uzależniony jest od producenta, ale nie wynosi mniej niż 80 cm.


Zamek pomocniczy – jest dodatkowym zabezpieczeniem. Montuje się go do płyty drzwiowej, a jego mechanizm działania opiera się na działaniu zasuwy. Ilość rygli czopujących jest mniejsza niż w zamku centralnym (zazwyczaj 1-2).

Współcześni producenci oferują również zamki z alarmami. Alarm włączy się, gdy będziemy próbowali w sposób siłowy otworzyć drzwi lub kiedy zamek pozostanie otwarty / zamknięty. Takie rozwiązanie jest z pewnością o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu i zapewnia lepszy komfort, ale równocześnie wiąże się z wyższą ceną zakupu.

Zamek drzwiowy

Antywłamaniowe, czyli jakie?


Skrzydła

Konstrukcja drzwi antywłamaniowych z pewnością nie ogranicza się do zastosowania stalowej blachy. Blacha musi być ocynkowana i pomalowana farbą antykorozyjną. Montowanie blachy odbywa się najczęściej z dwóch stron – zewnętrznej i wewnętrznej (minimum po 1 mm blachy z każdej strony). Pomiędzy tymi warstwami znajduje się konstrukcja, która wzmacnia drzwi. Wzmocnienie może być montowane punktowo lub na całej długości blach. Wykonane jest z kształtowników, pomiędzy którymi umieszcza się termoizolację. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz