Drzwi wejściowe do domu

Jesteś tutaj:

Drzwi wejściowe do domu

3,6/5 (23 ocen)

Drzwi wejściowe w każdym domu stanowią jeden z podstawowych elementów, po których nasi goście mogą ocenić jego atrakcyjność. Z tego powodu nie możemy ich zaniedbać i należy dopilnować, aby dobrze zgrywały się z całą elewacją.

Dodatkowo nie mogą być podatne na łatwe pokonanie przez ewentualnych włamywaczy oraz nie powinny dopuszczać do wychłodzenia wnętrza, jednocześnie będąc odpornym na warunki atmosferyczne. Wszystkie te zadania sprawiają, iż wybór odpowiednich drzwi wejściowych nie powinien być przypadkowy, a aby właściwie zdecydować warto zapoznać się z podstawowymi kryteriami i parametrami ich dotyczącymi.

Drzwi zewnętrzne mogą być podzielone według kilku różnych kryteriów. Poniżej postanowiliśmy przedstawić kilka najważniejszych z nich, o których nie można zapominać w czasie doboru tych wrót do naszego domu.


Podział drzwi wejściowych ze względu na zastosowany materiał


Drzwi drewniane

Mogą być wykonywane zarówno z drewna różnych drzew, jak również z przeróżnych rodzajów sklejek i materiałów drewnopochodnych. Wykorzystywane są tutaj najczęściej drewna drzew iglastych, przeważnie świerka i sosny. Bardziej atrakcyjne z wyglądu są drewna liściaste, takie jak mahoń, ciężki dąb, czy też jesion. Rzadko kiedy całe drzwi robione są z jednego, litego kawałka, częściej z drewna klejonego, które jest bardziej odporne na wyginania, zwichrzenia, czy też inne wypaczenia.

Do grupy drzwi wejściowych drewnianych zaliczamy również te wykonane ze sklejki. Tutaj asortyment jest bardzo duży. Jeżeli chcemy by były bardziej solidne, wybieramy umacniane elementami stalowymi (najczęściej blachami) oraz udekorowane ozdobną okleiną lub laminowane. Dzięki temu możemy uzyskać nawet wygląd praktycznie identyczny z drewnem prawdziwym, litym.

Drewniane drzwi wejściowe

Drewniane drzwi wejściowe


Drzwi z tworzywa sztucznego - PCV

Najczęściej te drzwi składają się z profili z komorami (mogą być to dwie lub trzy komory), umacniane elementami metalowymi oraz uszczelniane i ocieplane pianką poliuretanową. Mogą być wentylowane. Drzwi PCV mają tę zaletę, że mogą mieć praktycznie dowolny kształt i wzór, wraz z wbudowanymi przeszkleniami. W sklepach dostępne są setki modeli, dzięki czemu możemy wybrać dokładnie taki, jaki sobie zaplanowaliśmy w wizualizacji elewacji naszego domu.

Drzwi stalowe

Wejściowe drzwi stalowe to najczęściej drzwi antywłamaniowe, w których stalowe są ościeżnice i ramy, a także sama konstrukcja skrzydła drzwiowego. Dodatkowo jest ona oklejona tworzywem sztucznym i ocieplona pianką poliuretanową. Czasami można spotkać sytuację odwrotną, czyli tylko obicia są stalowe, a stelaż drzwi wykonany jest np. z drewna.

Drzwi aluminiowe

Drzwi aluminiowe są dobre ze względu na dużą trwałość oraz brak konieczności konserwowania, jednak materiał ten jest bardzo miękki, przez co naraża element na wgniecenia. Rama składa się z profili oraz paneli aluminiowych, wewnątrz z izolacją termiczną. W ramie mogą też być umieszczone elementy szklane, dzięki czemu możemy zwiększyć ilość światła wpadającego do środka.

Drzwi z włókna szklanego

Bardzo dobre jakościowo oraz lekkie drzwi, w których z wspomnianego włókna szklanego wykonywane są płyty, oklejające stelaż, najczęściej drewniany. Z zewnątrz wykończone są materiałami, fakturą przypominającymi drewno, natomiast wewnątrz znajduje się izolacja termiczna oraz akustyczna.

Drzwi wejściowe do domu

Drzwi wejściowe do domu

Podział drzwi wejściowych ze względu na konstrukcję


Ze względu na budowę, drzwi możemy podzielić na dwa podstawowe typy: płytowe i płycinowe. W pierwszym przypadku ramę, czyli element główny skrzydła drzwiowego, obija się płaskimi płytami, na które nałożone są ozdobne wykończenia. W drzwiach płycinowych rama podzielona jest na kilka części elementami poziomymi i wypełniona mniejszymi płytami płaskimi oraz kasetonami, które same w sobie wykonane są jako element ozdobny. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz