Drzwi wejściowe do domu

Jesteś tutaj:

Drzwi wejściowe do domu

3,6/5 (23 ocen)
Ciepło nie może uciekać!

Podobnie jak przy dobieraniu okien, jak również przy projektowaniu ociepleń ścian zewnętrznych, bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Jest to wskaźnik, pokazujący ile ciepła może przeniknąć przez jeden metr kwadratowy powierzchni przegrody, przy różnicy temperatur po obu stronach wynoszącej 1 stopień. Z tego wynika, iż im większy jest ten współczynnik, tym gorzej dla nas, gdyż więcej ciepłą będzie uciekać.

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju normami budowlanymi, współczynnik przenikania ciepła nie powinien wynosić więcej niż 2,6 W/(m2K) dla drzwi wejściowych. Oczywiście skrzydła, które są ocieplane warunek ten spełniają, a wartość owego współczynnika nie przekracza 1,5 - 2 W/(m2K). Dobrze izolowane termicznie drzwi mogą mieć nawet poniżej 1 W/(m2K).

Dopasowane wyglądem

Wygląd drzwi wejściowych dobierany jest już na etapie projektowania całego domu. Pamiętajmy, iż nie chodzi tylko o skrzydło drzwiowe, ale również całokształt wejścia, które będzie jedną z pierwszych rzeczy widzianą przez naszych gości. Dopasowujemy je do pozostałych elementów elewacji. Jeżeli mamy miejsce, możemy się również pokusić o powiększenie wrót o boczne skrzydła, które wspaniale się prezentują w całości.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne

Lewe, czy prawe?

Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem, czy drzwi są lewe, czy prawe. Ważne jest to również przy zamawianiu drzwi wejściowych, gdyż nie zawsze jedna i druga opcja nam pasuje. Drzwi lewe są to takie, które patrząc na nie od strony z zawiasami, mają je po lewej stronie, a klamkę po prawej. W drzwiach prawych mamy do czynienia z sytuacją odwrotną.


Ceny drzwi wejściowych

Podobnie jak przy każdym elemencie domu, tak również i przy drzwiach wejściowych, ich ceny mogą być bardzo różne, w zależności od materiałów oraz opcji na jakie się decydujemy.

Drzwi zewnętrzne drewniane: od około 800 zł do ponad 10 000 zł za duże, dębowe, mocno zdobione drzwi z bocznymi skrzydłami.

  • Drzwi zewnętrzne z tworzywa sztucznego: od około 600 zł do około 5 000 zł.
  • Drzwi zewnętrzne stalowe: od 300 zł za proste wzory do 5 000zł.
  • Drzwi zewnętrzne aluminiowe: od 700 zł do około 3 000 zł za modele z dużą ilością przeszklenia.
  • Drzwi zewnętrzne z włókna szklanego: od 2 500 zł, głównie ze względu na ich małą popularność w naszym kraju.

Drzwi wejściowe do domu mogą być wykonane z różnych materiałów, w różnych technikach, zdobione są w różnym stopniu, przez co ich właściwości są również różne. Ta ogromna ilość parametrów wpływających na cenę sprawia, iż mogą być one drobnym kosztem przy budowie całego domu, jak również znaczącym wydatkiem. Ich wybór nie może być nieprzemyślany, gdyż to właśnie drzwi wejściowe zapraszają i zachęcają naszych gości do zwiedzenia wnętrza, a pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne.
 

Wejście do domu

Wejście do domu

Koniecznie zobacz