Drzwi harmonijkowe

Jesteś tutaj:

Drzwi harmonijkowe

3,5/5 (43 ocen)

Drzwi są bardzo ważnym elementem w naszym domu. Wpływają na wygląd zewnętrzny i nadają charakter wnętrzom. Nieustannie pojawiają się nowości i ulepszenia, dlatego nie zapominamy o tytułowych drzwiach harmonijkowych. Co powoduje, że drzwi harmonijkowe nie odchodzą w niepamięć?


Dział techniczny


Już sama nazwa drzwi harmonijkowe” wywołuje określone skojarzenia, które są bezpośrednio związane ze sposobem otwierania tego typu drzwi. Nie należy ich mylić z drzwiami składanymi. Różnica polega na tym, że prowadnica w drzwiach harmonijkowych przykręcona jest do nadproża. Prowadnice mogą być aluminiowe lub stalowe, z których najczęściej wybieramy pierwszy typ  ze względu na bardziej komfortowy przesuw (lekki i cichy). Skrzydła stanowią pionowe panele, które są połączone zawiasami wykonanymi ze stali. Pionowe panele poruszają się po górnej szynie, którą łatwo utrzymać w czystości.


Wymiarowanie


W zależności od producenta i rodzaju okucia można spotkać różne wymiary. Przykładowo: szerokość panela z zawiasem wynosi około 100 mm, natomiast grubość uzależniona jest od materiału, z którego został wykonany panel. Grubość wąskich paneli to zazwyczaj 5-10 cm. Wysokość standardowych harmonijkowych drzwi wewnętrznych to 202-203 cm, a najczęściej spotykana szerokość to około 80 cm. Obecnie ze względu na różnorodność ofert dostępnych w branży stolarki drzwiowej nie jest możliwe jednoznaczne określenie dokładnych wymiarów.


Ulepszenia


Producenci wychodzą do klienta z rozmaitymi udogodnieniami. Jednym z nich jest możliwość modyfikacji wymiarów drzwi poprzez przycinanie krawędzi dolnych skrzydeł, dodawanie czy odejmowanie paneli.

Istotną kwestię stanowi również sam montaż. Drzwi harmonijkowe mogą być montowane w otworze drzwiowym dowolnej wielkości. Montaż jest identyczny dla prawego i lewego kierunku otwierania skrzydeł drzwiowych.

Zestawy drzwi harmonijkowych wyposażone są w zamki z kluczykiem lub zamki zatrzaskowe, a także w tzw. stopery czyli blokady otwartych drzwi.

Drzwi harmonijkowe firmy Marley

Drzwi harmonijkowe firmy Marley czytaj dalej...

Koniecznie zobacz