Drzwi garażowe - kryteria doboru

Jesteś tutaj:

Drzwi garażowe - kryteria doboru

3,4/5 (43 ocen)

Projekt garażu z pewnością musi uwzględniać w jaki sposób garaż będzie otwierany i zamykany. Należy zatem już na tym etapie zadecydować o konstrukcji drzwi garażowych. Wbrew pozorom nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać i wielokrotnie przysporzyć może wielu problemów. A niewłaściwie przeprowadzony montaż na pewno będzie odczuwalny podczas użytkowania.


Rodzaje bram garażowych


Wejście do garażu umożliwiają bramy garażowe. Warto bliżej przyjrzeć się ich konstrukcji i materiałom, z których są wykonane. Każde z tych kryteriów będzie bowiem decydowało o kosztach, trudności montażu oraz wygodzie podczas użytkowania.

Bramy rozwieralne

Poszukiwanie najstarszego rozwiązania doprowadziło do tradycyjnego, rozwieralnego sposobu otwierania. Tego typu bramy składają się najczęściej z dwóch skrzydeł drzwiowych, wykonanych z drewna. Ze względu na swoje właściwości wykorzystuje się głównie drewno dębowe, sosnowe oraz świerkowe. Wysokość bramy rozwieralnej wynosi zazwyczaj 2,2 m.

Z pewnością jest to rozwiązanie najtańsze, a równocześnie łatwe w montażu. Jednak niejednokrotnie musimy zrezygnować z bramy rozwieralnej, ponieważ nie mamy sporo miejsca, które jest wymagane. Ponadto staliśmy się wygodni i coraz rzadziej decydujemy się na otwieranie ręczne. Chętniej spoglądamy na systemy zautomatyzowane, które w znaczącym stopniu ułatwiają korzystanie z bramy. Kto z nas chętnie odśnieża wejście do garażu? Tutaj jest to wymagane właśnie ze względu na sposób otwierania.

Drewniane drzwi garażowe

Drewniane drzwi garażowe

Bramy uchylne

Produkowane są w dwóch wariantach – stąd popularne są pod nazwami płytowych lub ramowych. Bramy płytowe to te w skład, których wchodzą stalowe płaskowniki. Natomiast bramy ramowe są ramami wypełnionymi stalowymi, ocynkowanymi blachami. Ich maksymalna wysokość wynosi 2,3 m, a szerokość 3,0 m. W związku z tym są większymi bramami niż bramy rozwieralne. Wyposażone są w dwie pojedyncze sprężyny naciągowe, dzięki którym spełniają swoje funkcje. Najczęściej stosuje się je w przypadku garaży wolnostojących, poza domem.


Mechanizm pracy bram uchylnych opiera się na tym, że część dolna otwiera się na zewnątrz, natomiast część górna jest chowana pod sufitem. Tego typu bramy wymagają zatem wolnej przestrzeni na zewnątrz (zazwyczaj do 1 m). Jednak mają sporo zalet. Bramy uchylne mogą być montowane w otworze lub poza nim. Równocześnie ich obsługa jest znacznie łatwiejsza w porównaniu z bramami rozwieralnymi. Pracują w cichy sposób i nie wymagają sporo siły przy otwieraniu i zamykaniu.

Drzwi garażowe

Drzwi garażowe

Bramy segmentowe

Już sama nazwa wskazuje na budowę bramy. Składa się ona  z segmentów. W celu dostosowania pracy bramy do istniejących warunków zabudowy powstały dwa warianty. Segmenty mogą być ułożone poziomo lub pionowo. W zależności od tego układu brama będzie pracowała w kierunku równoległym do sufitu lub w kierunku równoległym do ściany. W związku z tym bramy segmentowe wymagają montażu specjalnych prowadnic. Prowadnice wykonywane są ze stali ocynkowanej. Mogą mieć różną grubość i długość, która wynika bezpośrednio z wymiarów bramy. Połączenie segmentów stanowią zawiasy, a pomiędzy segmentami znajdują się uszczelki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz