Budowa wiaty garażowej

Jesteś tutaj:

Budowa wiaty garażowej

3,2/5 (179 ocen)

Postawienie wiaty garażowej jest dla wielu praktycznym rozwiązaniem. Niektórzy wolą ją nawet bardziej od pełnego garażu uznając, że nie ma potrzeby budowania dodatkowego pomieszczenia dla samego auta. Jeśli myślą Państwo nad tym, czy warto zdecydować się na wiatę, zapraszamy do lektury artykułu, gdzie zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat.


Rodzaje wiat garażowych


Zasadniczy podział wiat garażowych polega na tym, że mogą to być konstrukcje wolnostojące lub połączone z budynkiem. O tym, na jaką się decydujemy, mają wpływ ilość miejsca, możliwości podjazdu, względy estetyczne oraz motywy finansowe.

Wiaty garażowe dzielimy również pod względem materiału, z jakiego są wykonane. W Polsce najczęściej są to drewno, żelbeton lub stal. Niektóre z nich to same dachy zamocowane na podtrzymujących je słupkach, inne mają od jednej do trzech ścian bocznych. Spotykamy wiaty bardzo surowe pod względem estetycznym i wiaty dekoracyjne, które odpowiednio komponują się ze stylem budynku głównego i całego otoczenia.

Wiata garażowa

Wiata garażowa

Zasady budowania wiat garażowych


Nawet budowa wiaty z trzema ścianami nie jest skomplikowana. Jednak pewne warunki należy spełnić, aby była funkcjonalna i bezpieczna. Chodzi tutaj o prawidłowe wykonanie fundamentu, stabilność nawierzchni i jakość materiałów, z jakich powstaje.

Bardzo starannie należy przygotować nawierzchnię pod wiatę. Powinna być postawiona na niewielkim wzniesieniu, by samochody nie stały w kałużach. Sama nawierzchnia może być wybrukowana lub utwardzona w inny sposób.

Fundamenty – żeby auto (auta) mogły stać stabilnie, a wjazd i wyjazd był komfortowy, fundamenty muszą być solidne. Pod wiatę najlepsze są stopy betonowe. Umieszcza się na przykład trzy wzdłuż długich boków, gdyż w nich osadza się słupy nośne. Dla drewnianych słupów mocuje się metalowe uchwyty mocujące kotwy w lekko stężonym betonie. W przypadku stawiania słupów betonowych i słupów żelbetowych, pręty zbrojeniowe wstawia się w przygotowany wykop i zalewa miękkim, dopiero co przygotowanym, betonem. Standardowy wykop pod takie stopy fundamentowe wynosi 40x40x50.


Konstrukcja nośna wiaty drewnianej – w przypadku wiaty odsłoniętej będą to cztery (lub dwa) słupy nośne, które najpierw należy precyzyjnie ostrugać uzyskując gładką powierzchnię. Potem je impregnujemy. Poszczególne elementy wiaty, a więc słupy i dach trzeba odpowiednio połączyć za pomocą stalowych łączników. W narożnikach dobrze jest zastosować tak zwane zastrzały, czyli krótkie belki ukośnie umocowane i stabilizujące całą konstrukcję. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz