Ocieplanie garażu blaszanego

Jesteś tutaj:

Ocieplanie garażu blaszanego

3,5/5 (667 ocen)

Garaż blaszany jest praktycznym rozwiązaniem, a równocześnie stosunkowo niedrogim. Z tych właśnie względów bardzo często wybór pada właśnie na niego. Czy warto podejmować się ocieplania garażu blaszanego?


Garaż garażowi nie równy


Należałoby zacząć od zaznaczenia, że na rynku dostępne są garaże blaszane ocieplone i nieocieplone. Za wyborem tych drugich przemawia zazwyczaj cena. Taki garaż niewątpliwie ochroni samochód przed deszczem czy śniegiem, natomiast nie będzie stanowił bariery przed niskimi temperaturami. Warto pokreślić, że garaż blaszany nie jest trwale związany z gruntem (w związku tym zgodnie z literami prawa nie jest budynkiem).

Cienka, niemalowana blacha nie jest stosunkowo droga. I to właśnie przemawia za kupnem nieocieplonego blaszaka. Jednak skutki wyboru odczuwalne szczególnie zimą zachęcają do jego ocieplania.

Jak zbudowany jest garaż blaszany ocieplony?

Chęć  polepszenia mikroklimatu to jeszcze nie wszystko. Warto wcześniej przyjrzeć się konstrukcjom garaży ocieplonych.
 

Konstrukcja garażu blaszanego ocieplonego

Blacha stalowa ocynkowana pokryta tynkiem akrylowym

Rdzeń styropianowy

Blacha stalowa ocynkowana powlekana farbą

*konstrukcja ściany przedstawiona od zewnątrz

Co zapobiega odczuwaniu chłodu czy wiatru? Oczywiście nic innego jak styropianowy rdzeń. W przypadku garaży blaszanych nieocieplonych materiał termoizolacyjny nie występuje. Zatem straty ciepła będą znacznie większe, a odczuwalne temperatury wewnątrz garażu będą zbliżone do tych na zewnątrz.

Jak zbudowany jest garaż blaszany ocieplony?
 

Konstrukcja garażu blaszanego nieocieplonego

Blacha profilowana pokryta tynkiem akrylowym

Konstrukcja z profili zamkniętych

*konstrukcja ściany przedstawiona od zewnątrz
Podłoże


Istotne w przypadku garaży blaszanych jest także samo podłoże. Tak więc, jeżeli wcześniej nie było ono odpowiednio przygotowane należałoby zacząć właśnie od niego. Najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest oczywiście wykonanie wylewki betonowej. Powinna być ona nieco większa od wymiarów planowanego garażu (o ok. 20 cm z każdej strony). Dzięki wylewce betonowej ograniczone zostaną straty ciepła wynikające z bezpośredniego kontaktu z gruntem.

Ocieplanie garażu od środka

Ocieplanie garażu od środka


Materiał termoizolacyjny i sposoby ocieplania


Niezwykle ważną rolę w docieplaniu garażu blaszanego odgrywa materiał termoizolacyjny – pomimo tego, że garaż nie jest budynkiem to w zakresie przepływu ciepła będą obowiązywały te same zasady, co w typowych budynkach. Podstawowym celem ocieplenia garażu jest oczywiście ograniczenie strat ciepła. Ważne są zarówno zagadnienia cieplne jak i wilgotnościowe. Nie należy ich bagatelizować.

Zbyt duże skraplanie się pary wodnej wewnątrz garażu blaszanego nie jest zjawiskiem pożądanym. Bardzo często pojawia ono, kiedy decyzja o ociepleniu garażu odnosi się do jego wewnętrznych ścian i sufitu. Czynnikiem sprzyjającym tzw. poceniu się ścian są oczywiście pojawiające się różnice temperatur. Występujące wewnątrz blaszaka początkowo w niewielkiej ilości skropliny mogą destrukcyjnie wpływać na konstrukcję ścian i sufitu garażu. W praktyce w wielu przypadkach pojawia się korozja. Czy istnieje skuteczny sposób, aby temu zaradzić? Tak – należy pomyśleć także o paroizolacji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz