Ocieplanie garażu blaszanego

Jesteś tutaj:

Ocieplanie garażu blaszanego

3,5/5 (666 ocen)

Ze względu na aspekty praktyczne powyższe rozwiązanie jest wykorzystywane. Nie oznacza to jednak, że garaż blaszany ociepla się wyłącznie w ten sposób. Z pewnością wymienione powyżej problemy nie pojawią się, gdy zdecydujemy się ocieplić blaszany garaż od strony zewnętrznej.  Jednak ocieplenie od strony zewnętrznej może okazać się znacznie bardziej kosztowne i pracochłonne. Jak ocieplić garaż blaszany od strony zewnętrznej? Czy również wykorzystuje się styropian?

Najbardziej popularnym materiałem ociepleniowym w przypadku garaży blaszanych jest oczywiście styropian. Wełna mineralna została w znacznym stopniu  wyeliminowana przez styropian. Wynika to przede wszystkim z budowy materiału termoizolacyjnego i bezpośrednimi pracami montażowymi. Blaszane ściany stanowią w niektórych przypadkach znaczne ograniczenie. Zatem jeżeli chodzi o wykorzystanie materiałów termoizolacyjnych to płyty styropianowe zajmują pierwsze miejsce.

Garaże blaszane ocieplane od strony zewnętrznej potrzebują  dodatkowej konstrukcji, która ułatwi zamocowanie materiału termoizolacyjnego, a równocześnie zapewni prawidłowe przekazywanie obciążeń. W tym celu tworzy się oczywiście tzw. drewniany ruszt – drewnianą kratę, którą mocuje się za pomocą śrub do ścian garażu. Dopiero teraz można przystąpić do zamocowania styropianowych płyt. Dodatkowa konstrukcja od strony zewnętrznej znacznie lepiej sprawdza się w praktyce niż ocieplanie garażu od wewnątrz.

Warto podkreślić, że gabaryty rusztu  są ściśle powiązane z grubością styropianowej płyty. Ze względów montażowych grubość drewnianych elementów tworzących ruszt powinna być zgodna z założoną wstępnie grubością materiału termoizolacyjnego.

Styropian ociepleniowy

Styropian ociepleniowy


Czy opłaca się ocieplać garaż blaszany?


Niski koszt postawienia garażu blaszanego nie przekłada się na niski koszt jego ocieplenia. Zatem blaszany garaż nieocieplony najlepiej sprawdza się, gdy jest konstrukcją tymczasową. Jeżeli ma być trwałym schronem dla samochodu to znacznie lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w garaż już ocieplony. Takie działanie pozwoli na uniknięcie dodatkowych wydatków i negatywnych skojarzeń z garażami blaszanymi.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 Koniecznie zobacz