- 1/3
- Następne
Konstrukcja nośna wiaty żelbetowej (lub stalowej) – najlepiej zakupić gotowe prefabrykaty, które potem bez większych problemów można złożyć i zamocować. Trzeba jednak jeszcze zadbać o zabezpieczenia antykorozyjne, na przykład wykorzystując specjalną antykorozyjną powłokę.
Zadaszenie – można powiedzieć, że jest to najważniejsza część wiaty. Najczęściej wykonywane jest z drewna. Może być jedno lub dwuspadowe. Pokryciem dachu bywają blachodachówki, płyt falistych, onduliny albo dachówki bitumiczne. Ceramiczne (tradycyjne) dachówki są za ciężkie na taką konstrukcję. Dobrym uzupełnieniem jest zamocowanie rynien, ale nie jest to konieczne.
W przypadku, kiedy wiata jednym bokiem przywiera do ściany budynku, należy zamontować specjalny fartuch z blachy chroniący budynek przed wilgocią spływającej zeń wody.
Wiata garażowa
Sprawy prawne
O zamiarze postawienia wiaty wystarczy powiadomić starostwo. Zgłoszenia trzeba dokonać jeszcze przed rozpoczęciem robót. W tym celu składa się podanie zawierające informację o chęci postawienia wiaty, oświadczenie o prawie do dysponowania dana nieruchomością, kopię mapy z zaznaczoną lokalizacją wiaty oraz jej szkic i dane techniczne.
Po 30 dniach od złożenia tych dokumentów, jeśli nie ma żadnej odpowiedzi ze starostwa, uznajemy to za zgodę i możemy przystąpić do stawiania naszej wiaty.
Koszty postawienia wiaty
Przedział cenowy wiat jest bardzo duży. Wszystko zależy od materiału wykonania, wielkości, rodzaju wiaty, od wybranej nawierzchni i pokrycia dachu. Najprostsze można już postawić za 4000 zł, ale takie solidniejsze i bardziej estetyczne mogą kosztować ponad 20 000 zł.