Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

Jesteś tutaj:

Zadaszenie tarasu - ochrona przed słońcem i deszczem

3,4/5 (106 ocen)

Taras – miejsce, które lubimy z wielu względów. Jedni przepadają za spokojnym odpoczynkiem, inni za chwilami z dobrą lekturą czy muzyką na wygodnym fotelu, jeszcze inni na tarasie się opalają. Jest on również miejscem wspólnego spędzania czasu, w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. Z tego powodu taras musi być odpowiednio urządzony, a jednym z elementów jest jego odpowiednie zadaszenie, przynajmniej częściowe.


Rodzaje zadaszenia tarasu


Daszku na taras nie należy wybierać w pośpiechu. Byle jaki materiał, pierwszy lepszy wygląd może spowodować, że oszpecimy całą posesję. Zadaszenie musi pasować do całości, do stylu domu, jego kolorystyki, do ogrodu i ogrodzenia. Pod uwagę trzeba wziąć również takie właściwości, jak wytrzymałość konstrukcji na nacisk, jaki powoduje woda z deszczu czy śniegu oraz to, jak skutecznie chroni przed promieniami słońca.

By zapewnić jeszcze lepszą ochronę i komfort w korzystaniu z tarasu, jego zadaszenie można wyposażyć w dodatkowe osłony od wiatru. W ofercie producentów można znaleźć ciekawe propozycje składanych i rozsuwanych ścianek.

Drewniane zadaszenie tarasu

Drewniane zadaszenie tarasu

Do najczęściej wykorzystywanych sposobów zadaszenia tarasów należą:

- markizy,

- daszki drewniane,

- zadaszenie z tworzywa sztucznego,

- zadaszenie z metalu,

- zadaszenie z żywych roślin.


Jeśli chodzi o koszt zamontowania wybranego zadaszenia, zależy ono od materiału, wielkości, stopnia nachylenia. Jednak koszt tej inwestycji wart jest zachodu. Zwróci się w postaci miłych chwil spędzonych niby w domu, ale na zewnątrz, ochroni wiele tarasowych imprez przed niespodziewanym deszczem, a podczas upałów da cenny cień i ukojenie. Dlatego jeśli tylko budżet na to pozwala, warto zainwestować choćby w prosty daszek nad tarasem.

Zadaszenie tarasu - Markiza

Zadaszenie tarasu - Markiza

Przyjrzyjmy się zatem wyżej wymienionym sposobom na zadaszenie tarasów.

Markizy – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie chętnie wykorzystywane na południu Europy. Skutecznie chroni przed słońcem i deszczem. Zbudowane jest z mocnego, kolorowego płótna naciągniętego na metalowym stelażu. Kupując markizy warto zwrócić uwagę na właściwości materiału, czyli jego trwałość, odporność na zamakanie i promieniowanie UV.

Powinien być impregnowany i odporny na silne podmuchy wiatru. Taka markiza może być w prosty sposób składana i rozkładana według potrzeby. Pamiętajmy, aby kolor i styl markizy pasował do domu i ogrodu, a także do wyposażenia samego tarasu. Dbajmy również o prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu, który pozwala na jej rozkładanie i składanie.

Zadaszenie z drewna – u nas jest bardzo popularnym i lubianym sposobem na osłanianie tarasów. Pasuje do większości budynków. Wspierane jest na drewnianych słupkach. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą, na przykład za pomocą papy. Planując drewniane zadaszenie dachu, warto pokusić się o odpowiedni projekt, by pasował do całego budynku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz