Taras drewniany - czy to dobry pomysł?

Jesteś tutaj:

Taras drewniany - czy to dobry pomysł?

3,2/5 (58 ocen)

Taras w domu jest wyjątkowym miejscem. Lubimy na nim spędzać wolne chwile, leniuchować, odpoczywać, czytać, marzyć, rozmawiać i spotykać się z przyjaciółmi. Z tego powodu dobrze jest zadbać o odpowiednie jego urządzenie. Jedną z pierwszych i zasadniczych decyzji jest wybór, z jakiego materiału go zbudować. W tym artykule znajdą Państwo wskazówki, czy warto wziąć pod uwagę taras drewniany.


Jak dobierać drewno na taras?


Nie wszystkie gatunki drewna są odpowiednie do budowy tarasu. Doświadczenie wskazuje, że z polskich najlepsze są deski z dębu, świerku, modrzewia, sosny, ale najlepsze okazują się gatunki egzotyczne. A bliżej rzecz ujmując odpowiednie są deski sosnowe i świerkowe, ale zaimpregnowane ciśnieniowo, deski dębowe impregnowane albo bejcowane. Deski podłogowe z drewna egzotycznego (tek, massaranduba, bangkirai, daglezja), bo mają znacznie lepsze parametry użytkowe od drewna rodzimego.

Ponadto wypada wiedzieć, że:

-  Lepiej wybierać jest gatunki twarde (np. dąb, massaranduba) są odporne na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania.

- Ważna jest również odporność na wilgoć. Tu znowu pośród polskich dominuje dąb, a egzotycznych tek i bangkirai.

- Należy sprawdzić, czy dany gatunek egzotyczny, ze względu na zawarte w nim olejki i garbniki, podczas procesu ich wypłukiwania nie będą wchodziły w reakcję z gwoździami i wkrętami. Jeśli tak jest, należy użyć tylko takich elementów, które wykonane są ze stali nierdzewnej.     

- Tarasy powstają z desek o grubości nie mniejszej od 2 cm. Nie mogą też być ułożone na zasadzie ścisłego przylegania, ale pomiędzy deskami musi być przynajmniej pół centymetra odstępu. Wiadomo, że drewno zmienia swoją objętość przy zmianie stopnia wilgotności, co powodowałoby wypaczanie się płaszczyzny.

- Dobrze jest, kiedy deski są ryflowane (mają żłobienia). Działają one antypoślizgowo i szybciej odprowadzają wodę z tarasu. 

Taras drewniany

Taras drewniany

Deski, to nie wszystko


Deski są widoczne na pierwszy rzut oka, ale pod nimi znajduje się często bardzo misternie postawiona konstrukcja podtrzymująca taras. Przecież musi być równy, wygodny i stabilny, a do tego konieczne są odpowiednie fundamenty. Tarasy drewniane powstają na betonowej wylewce lub na punktowych słupach osadzonych w stosownych odległościach. Należy dopilnować, aby miały one właściwą wysokość i średnicę.

Na fundamentach (wylewce lub słupach) powstaje konstrukcja nośna tarasu, na którą składają się legary główne i kontrlegary. Pomiędzy słupami lub wylewką a legarami głównymi wyłożona jest izolacja z folii (czasem papy) oraz podkładki poziomującej.


Dopiero na powstałej z wyżej wymienionych elementów kratownicy układa się i montuje deski tarasowe, w których wcześniej nawierca się otwory i frezuje je pod główki wkrętów. Dostępne są również specjalne systemy do mocowania desek wyposażone w stosowne łączniki niewidoczne na powierzchni.

Niektóre tarasy muszą też zostać wyposażone w schody, a wiele z nich bywa również zadaszonych, co wymaga wyposażenie ich w dodatkowe elementy.

Taras z drewna

Taras z drewna

Atuty tarasów drewnianych

 

Na koniec zbierzmy jeszcze najważniejsze zalety, jakimi charakteryzują się tarasy z drewna. Wśród najważniejszych wymienia się naturalność materiału, jego pozytywny wpływ na ludzi. To, że są miłe i ciepłe w dotyku, a podczas upałów nie nagrzewają się. Lubimy sobie boso pochodzić po drewnianym podłożu, a także na nim siedzieć czy leżeć. Upadki nie są tu takie nieprzyjemne, gdyż drewno dobrze je amortyzuje. Drewno pięknie wkomponowuje się w otoczenie, zarówno to porośnięte trawą, jak i piaszczyste czy skaliste. Warto więc przynajmniej wziąć pod uwagę wybudowanie drewnianego tarasu.
 

Koniecznie zobacz