Deska podłogowa wciąż modna

Jesteś tutaj:

Deska podłogowa wciąż modna

3,8/5 (10 ocen)

Jeśli coś jest naprawdę dobre, nigdy nie wychodzi z mody. Zasada ta dotyczy również podłogi z tradycyjnych desek. Choć na rynku jest tyle alternatywnych, atrakcyjnych ofert różnego rodzaju paneli czy parkietów, to deska podłogowa układana na legarach wciąż znajduje swoich zwolenników. Wybierają ją klienci do rezydencji, domów i domków nie tylko na przedmieściach i na wsi, ale również do budynków miejskich. Naszym zdaniem warto więc przyjrzeć się, co wpływa na to niesłabnące zainteresowanie tego typu podłogą.


Deski, ale jakie?


Może to i truizm, ale nie z każdej deski da się wykonać podłogę. Ze względu na użytkowanie, musi to być drewno odpowiednio trwałe i estetyczne. Dlatego współcześni producenci starannie dobierają materiał na deski podłogowe. Należy tu wziąć pod uwagę legary oraz deski właściwe.

- Legary – w tym przypadku są drewniane belki, na których układa się i mocuje deski podłogi. Najczęściej produkowane są drewna sosnowego o możliwie jednorodnym układzie słojów. Muszą być bardzo proste. Ich przekrój dobierany jest w zależności od rozstawu podparcia i nie może być mniejszy niż 40 na 40 mm. Długość legarów natomiast powinna być mniejsza o 4 cm od całkowitej odległości pomiędzy ścianami pomieszczenia.

Legary mocuje się do podłoża stalowymi ocynkowanymi wkrętami albo  kołkami rozporowymi. Przed ułożeniem powinny być zabezpieczone ze wszystkich stron środkiem grzybobójczym, a od strony szlichty (gładź podłogowa) dodatkowo izolacją akustyczną oraz przeciwwilgociową. Aby to osiągnąć, używa się pasków filcu mocowanych do legarów (izolacja akustyczna) i pasków gumy (izolacja przeciwwilgociowa).

Legary można układać bezpośrednio na gruncie, na stropach żelbetowych, na stropach drewnianych oraz w domach o konstrukcji szkieletowej.

- Deski – podłogowe wykonywane są najczęściej z drewna iglastego, sosny, świerku, modrzewia lub jodły. Można też zastosować deski z drewna egzotycznego, jatoba, kempas, badi, teak, ale są one znacznie droższe. Deski podłogowe mają najczęściej długość 5 – 6 m. Łączy się je na pióro i wpust. Deski muszą być dwustronnie ostrugane, z piórem i wpustem na podłużnych krawędziach. Złożone ze sobą elementy powinny składać się odpowiednio ciasno, a na łączeniach nie może być uskoków płaszczyzny większe niż 0,5 mm. Jeśli są dobrze ułożone, tworzą jednolitą płaszczyznę, a deski nie uginają się każda osobno pod ciężarem.

 

Deska podłogowa
Deska podłogowa

Sposób układania desek podłogowych

 

Najpopularniejszym sposobem układania desek jest ten, gdzie długością są równoległe do krótszej ściany w danym pomieszczeniu. Przycinane są tak, by były o 2 cm krótsze od jego szerokości. To ze względu na to, by podłoga nie przylegała szczelnie do ścian, co umożliwia jej swobodne rozszerzanie się pod wpływem zmian wilgotności. Szczeliny, jakie w związku z tym powstają, przykrywane są wykończeniową listwą przyścienną. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz