Dlaczego podłoga drewniana?

Jesteś tutaj:

Dlaczego podłoga drewniana?

3/5 (13 ocen)

Drewno od wieków jest materiałem bliskim człowiekowi. Jego zalety są niezaprzeczalne i bardzo cenione w różnych dziedzinach życia, budownictwie, rzemiośle, sztuce czy jako materiał do ogrzewania. Współcześnie bardzo często wykorzystuje się drewno do produkcji podłóg, mebli, ogrodzeń i innych rzeczy codziennego użytku. Drewniane podłogi mają wiele walorów, są ponadczasowe i długowieczne. Zobaczmy co jeszcze przesądza o stałej popularności tego typu podłóg.


Kolory podłogi z drewna


Podłogi drewniane dzieli się na następujące grupy kolorystyczne:

- żółte,

-żółto- brązowe,

- brązowe,

- czerwone,

- czarne

Dobrze jest mieć świadomość, że podłogi z poszczególnych grup mają wiele odcieni oraz to, że z czasem same ulegają odbarwieniu choćby pod działaniem promieni słonecznych. I co ciekawsze, wcale nie jaśnieją od nich, ale ciemnieją. Dlatego nie powinno się świeżo położonych podłóg z drewna niczym przykrywać (dywanami, meblami itp.), bo jakimś czasie będą widoczne wyraźne przebarwienia.

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana

Podłogi drewniane – rodzaje


Drewno jest materiałem niezwykle plastycznym i dlatego produkowanych jest sporo różnych rodzajów podłóg. Jest w czym wybierać. Oto najpopularniejsze z nich:

- Parkiet tradycyjny – wykonywany jest zazwyczaj z krajowych gatunków drewna (dąb, buk, jesion). Ale może być również z doussie, jatoba, badi i innych egzotycznych gatunków. Jego elementy mają długość 30-50 cm i grubość 15-22 mm. Ich boki łączone są dzięki mechanizmowi „wpust-wypust”. Klepki z drewna egzotycznego bywają większe (około 50 cm długości).

- Parkiet lamelowy -  z wyglądu jest bardzo podobny do tradycyjnego, ale jego budowa jest inna. Elementy tego parkietu mają długość 20-50 cm i grubość 10-14 mm i nie mają wpustu i wypustu. Łączy się je na styk. Jest też tańszy.

- Mozaika tradycyjna - jest najcieńszym rodzajem podłogi drewnianej. Nabywa się ją w płytach złożonych z kilkudziesięciu mniejszych elementów naklejonych na papier lub siatkę. Taka płyta najczęściej ma 640 mm długości i 320 mm szerokości. Jej grubość waha się między 8-10 mm. Układana jest często w piękne wzory. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz