Dlaczego podłoga drewniana?

Jesteś tutaj:

Dlaczego podłoga drewniana?

3/5 (13 ocen)

- Bruk – rzadko spotykana podłoga. Najczęściej wykonywana na specjalne zamówienie. Na jej budowę składają się kostki drewna, na których stronie licowej widać fragment przekroju pnia z wyraźnymi słojami. Ma duże walory estetyczne i użytkowe. Jest na przykład bardzo odporna na ścieranie. Kostki mają grubość 18-25 mm, a ich boki długość około 4 cm. Te małe elementy łączone są jak mozaika w płyty i naklejane na siatkę. Cena jest – oczywiście – dość wysoka.

- Mozaika przemysłowa – nazywa się ją również „parkietem przemysłowym” lub „parkietem sztorcowym”. Kiedyś wykorzystywana była właśnie w halach przemysłowych i miejscach użyteczności publicznej, a dziś z powodzeniem wkroczyła na salony :) Zbudowana jest z klepek mniejszych od mozaikowych, ale za to grubszych od niej, a czasem nawet od tych brukowych. Najpopularniejsze jej rozmiary to 8-10 mm szerokości i 14-22 mm grubości.

- Deski – czyli „dyle” również są popularne. Wykonuje się je z różnych gatunków drewna iglastego lub egzotycznego: sosny, świerku. Grubość dyli mieści się pomiędzy 9-35 mm. Deski w podłodze łączy się na pióro i wpust. Układane są na legarach, stropie z drewnianych belek albo na „ślepej podłodze”. Potem deski są szlifowane lub lakierowane.

- Panele drewniane – to bardzo wygodna i praktyczna opcja podłogi z drewna. Cieszy się wysokimi walorami estetycznymi, trwałością i funkcjonalnością. Układana jest tak, że poszczególne panele łączy się ze sobą, ale nie przytwierdza do podłoża. Można je, jak parkiet, kilkakrotnie odnawiać cyklinując i ponownie lakierując.

Parkiet podłogowy

Parkiet podłogowy

Dlaczego warto wybrać podłogę z drewna?


Jest sporo powodów, dla których ludzie decydują się na położenie drewnianej podłogi. Jako zasadnicze wymieniają:

- piękno drewna,

- pozytywny wpływ na człowieka,

- walory izolacyjne,

- trwałość,

- tradycję.  

I to są konkretne fakty, które wypada wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad własnym wyborem.

Koniecznie zobacz