Podłoga pływająca - skuteczne tłumienie hałasu

Jesteś tutaj:

Podłoga pływająca - skuteczne tłumienie hałasu

3,3/5 (35 ocen)

Choć nazwa przywodzi na myśl skojarzenia z wodą, chodzi o coś zupełnie innego. Podłoga pływająca to podłoga oddzielona od ścian i stropów odpowiednią izolacją, dzięki czemu nie przejmuje drgań (dźwięków uderzeniowych, między innymi kroków, upadających rzeczy itp.), co czyni ją niezwykle atrakcyjną. Iluż sąsiadów cierpi na skutek hałasów dochodzących zza ściany, a co gorzej znad sufitu. Słyszą nie tylko poszczególne kroki, ale mnóstwo innych dźwięków, jakie emitują domownicy. Podłoga pływająca eliminuje większość takich akustycznych niedogodności.


Zasada działania


Prawa fizyki są takie, a nie inne i to one sprawiają, że drgania (dźwięki) podłoża przechodzą na połączone z nim przedmioty, a więc i ściany. Po ścianach i sufitach hałas (drgania) przenoszony jest dalej, co bywa uciążliwe dla wielu osób. Aby ten łańcuch przerwać, wymyślono konstrukcje podłogi, która nie będzie przekazywała drgań na cały budynek i tak powstała podłoga pływająca. Jej skuteczność polega na zastosowaniu specjalnej izolacji oraz odizolowaniu podłogi od ścian.


Budowa podłogi pływającej


Tego typu podłoga ma kilka warstw. I tak od dołu mamy:

- wylewkę podłogową lub strop,

- izolację przeciwwilgociową,

- izolację akustyczną (styropian akustyczny lub twarda wełna mineralna),

- podłoga właściwa.

Efekt oddzielenia podłogi od ścian osiąga się przez wykonanie dylatacji na przykład centymetrowymi paskami styropianu dookoła całego obwodu ściany w pomieszczeniu oraz wszystkich instalacji przechodzących przez podłogę. Wykonuje się ją jeszcze przed położeniem izolacji dźwiękochłonnej. Po położeniu wszystkich warstw podłogi taśmę dylatacyjną zazwyczaj obcina się do wysokości podłogi.

W podłogach pływających za połączenia odpowiedzialne są systemy zamków. Dobrej jakości zamki pozwalają na położenia podłogi nawet w kuchni lub innych pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Można je kilkakrotnie demontować i składać na nowo.

 

Zasady układania


Montując podłogę pływającą należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta oraz stosować się do kilku ogólnych zasad:

- poszczególne płyty powinny ściśle przylegać do siebie,

- podłoże powinno być w miarę równe, a ewentualne nierówności nie mogą być większe, niż 5 mm,    

- przy ścianach (lub innych pionowych elementach) trzeba ułożyć pasy brzegowe (pasy płyt elastycznych)  o minimalnej grubości 10 mm i wysokości gwarantującej odizolowanie od podłogi,

- położone płyty należy przykryć wodoodporną, szczelną warstwą rozdzielczą  (np. z folii polietylenowej),
- grubość wylewki nie powinna być mniejsza, niż 40 mm.


Etapy montażu


Układanie podłogi pływającej nie jest trudne. Przy odrobinie doświadczenia i umiejętności oraz dobrej organizacji pracy i dokładnej instrukcji, można to wykonać samodzielnie. Oto etapy takiego montażu:

- Wyrównanie podłoża – robimy to za pomocą wodoodpornej masy szpachlowej. Należy wiedzieć, że podłogi układane na gruncie potrzebują zastosowania izolacji przeciwwilgociowej. W przypadku podług pomiędzy stropami wykłada się warstwę rozdzielczą, np. folię polietylenową. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz