Układanie i montaż paneli podłogowych

Jesteś tutaj:

Układanie i montaż paneli podłogowych

3,2/5 (29 ocen)

Wiele osób jeszcze pamięta, jaki problem sprawiało kiedyś układanie parkietu, bo to była dominująca wersja drewnianej podłogi w domach i mieszkaniach. Wszystko trwało długo, było skomplikowane i drogie. Dziś na rynku mamy ofertę wielu wariantów paneli podłogowych, które montuje się i łączy ze sobą za pomocą zatrzasków. Dzięki temu nie ma konieczności powierzania tego zadania fachowcom, gdyż przy odrobinie zmysłu do majsterkowania, panele podłogowe może położyć każdy.


Panele podłogowe? Ale jakie?


Jest kilka rodzajów paneli podłogowych, spośród których trzeba wybrać coś dla siebie.

- Panele laminowane – określa się je mianem „podłogi jednorazowej”, gdyż mają trwałość sięgającą 25 lat, ale jeśli ulegną zniszczeniu, nie można ich naprawić.

- Panele drewniane i drewnopochodne – są to panele warstwowe składające się z dwóch lub trzech warstw z różnych gatunków drewna lub drewna połączonego z  materiałem drewnopochodnym.

- Panele z litego drewna – to najczęściej kwadratowe płyty o wymiarach 30x30 cm lub 40x40 cm i grubości 16 mm. Po ułożeniu konieczne jest ich szlifowanie i lakierowane.

- Panele korkowe – ten ekologiczny materiał wykonywany jest z kory dębu korkowego zbieranego z drzew co siedem lat (bez szkody dla tych drzew). Panele korkowe są odporne na wilgoć, mają świetną izolacyjność akustyczną i termiczną oraz wysoką odporność na ścieranie.


Narzędzia do układania paneli


Do układania paneli podłogowych nie potrzeba wielu narzędzi. Na pewno potrzebne będą:

- miara,

- gumowy młotek,

- klocek drewniany (ochrona krawędzi paneli podczas ich dobijania),

- klocki (kliny) dystansujące,

- pilarka lub wyrzynarka, (ewentualnie ręczna piła do drewna do docinania paneli),

- specjalnie wyprofilowany i zagięty blaszany płaskownik (przydatny do  dobijania paneli przy ścianie).

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych

Przygotowania


Kilka dni przed układaniem, panele powinny zostać umieszczone w pomieszczeniu docelowym, a folia, jaka je okrywa powinna zostać rozcięta, aby udostępnić dopływ powietrza. Jeśli chodzi o podłoże, to powinno zostać odpowiednio wyrównane. Na posadzce należy wyłożyć folię izolacyjną, a na nią ewentualnie warstwę wygłuszającą. W przypadku, kiedy panele kładzie się na starej podłodze, izolacja nie jest konieczna.


Jak układać panele?


Jest kilka zasad związanych z układaniem paneli. Jeśli się do nich zastosujemy, mamy szansę na poprawne ułożenie naszej podłogi. A oto owe zasady:

- Panele należy układać prostopadle do okna, czyli równolegle do promieni świetlnych (miejsca łączenia klepek będą mniej widoczne).

- Konieczność pozostawiania ‘przerwy dylatacyjnej’ (1-2 cm) między ścianą a krawędzią podłogi. Wykorzystujemy do tego kliny dystansujące. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz