Wybieramy najlepsze panele podłogowe

Jesteś tutaj:

Wybieramy najlepsze panele podłogowe

3,3/5 (115 ocen)

Podłoga w domu czy mieszkaniu, to dosłownie, podstawa. Musi dużo znieść, pięknie się prezentować, pasować do wystroju. Powinna być miła w dotyku i łatwa do czyszczenia. Materiałów, z jakich powstają panele jest bardzo dużo, nie wspominając o ich kolorystyce i fakturze. Dla osób nie będących w temacie, a stojących przed wyborem podłogi do własnego wnętrza, może to stać się dużym wyzwaniem. Jak sobie ułatwić podjęcie decyzji? A choćby czytając poniższe wskazówki.


Ważne zasady dla kupujących panele podłogowe


Zastanów się, do jakiego pomieszczenia wybierasz panele.

Czasem taką samą podłogę kładzie się w kilku pomieszczeniach (przedpokoju lub korytarzu oraz pokojach), a czasem wybiera się panele tylko do jednego, szczególnego wnętrza. Trzeba dobrze wiedzieć, gdzie znajdą się wybrane panele i jaki styl oraz wystrój będzie miało dane wnętrze.

Dwie grupy paneli podłogowych

- panele drewniane – gdzie wierzchnią warstwą jest fornir, są droższe ze względu na zewnętrzną warstwę wykonywaną z dobrej jakości drewna,

- panele laminowane – z powłoką z laminatu.

Unikaj kładzenia paneli w pomieszczeniach, gdzie wilgotność przekracza 70%.

Mimo, że dziś panele można układać niemal w każdym pomieszczeniu, ostatnimi laty nawet w kuchni, to niestety jeszcze nie da się tego zrobić wszędzie. Do łazienki wciąż lepiej wybierać glazurę i terakotę, kamień naturalny itp. 

Podłoga z paneli podłogowych

Podłoga z paneli podłogowych

Zwróć uwagę na akcesoria

Kiedy już przebrniemy przez decyzję i przystąpimy do zakupu, należy jednocześnie nabyć kilka ważnych rzeczy koniecznych do montażu. Należą do nich między innymi folia, podkład lub płyta izolacyjna.

O czym świadczy cena?

Nie zawsze o jakości, ale często owszem. Tańsze panele są zazwyczaj mniej trwałe i trudniejsze w eksploatacji. Czasem panele są droższe, gdyż wyposażone są w dodatkowe cechy, np. wyciszanie albo charakteryzują się nietypowym wzornictwem lub fakturą. Dobrze jest dowiedzieć się, skąd wzięła się cena konkretnych paneli, aby potem nie być niemile zaskoczonym.


Oblicz dokładnie, ile paneli potrzebujesz i kup je z niewielkim zapasem

Nigdy nie da się arcydokładnie przewidzieć, jak dużo materiału zużyjemy. Jednak w pewnym stopniu jest to przewidywalne, a kupienie go z 10% zapasem powinno uchronić nas od ewentualnego braku.

Po zakupie konkretnych paneli, naucz się, jak z nimi postępować

Choć każdy z wykorzystywanych materiałów na panele ma różne właściwości, to dwie rzeczy są dla nich zawsze niszczące (nie od razu, ale pewnym czasie), a są nimi piasek i wilgoć. To pod ich działaniem najczęściej ulegają zarysowaniom lub odkształceniom. Warto dowiedzieć się, jak często i jakimi środkami powinno się czyścić i konserwować dany typ paneli.

Panele podłogowe

Panele podłogowe

Zapoznaj się z konkretnymi parametrami zakupionych paneli

Oto sześć klas przeznaczenia podłogi:

- Kl.21/AC2 – tego typu panele mogą zostać położone jedynie w mało użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych lub tam, gdzie chodzi się w miękkim obuwiu lub boso, np. w sypialniach.

- Kl.22/AC2 – panele z takim symbolem sprawdzą się w pomieszczeniach o średnim stopniu użytkowania (pokoje, salony, gabinety).   czytaj dalej...

Koniecznie zobacz