Olejowanie podłogi - alternatywa lakierowania

Jesteś tutaj:

Olejowanie podłogi - alternatywa lakierowania

3,3/5 (43 ocen)

Jeśli chodzi o zabezpieczanie drewnianych podłóg, to mamy tu wyraźny podział na zwolenników olejowania i lakierowania. Każdy z tych sposobów ochrony drewna przed zniszczeniem ma swoje atuty i minusy. Jaki wariant wybrać dla własnej posadzki, muszą zadecydować sami zainteresowani. W naszym artykule omawiamy zalety i wady olejowania podłogi.


Na czym polega olejowanie?


Olejowanie podłóg jest starym i sprawdzonym sposobem ich ochrony. Polega na konserwacji drewna za pomocą naturalnego oleju, jakim są powlekane deski, panele lub klepki parkietu. Olej ma tę przewagę, że nie tworzy tak, jak farba czy lakier, dodatkowej powłoki na powierzchni posadzki, ale wnika w nią, zasycha i wzmacnia od wewnątrz. Taki sposób impregnacji zabezpiecza podłogi przed różnymi uszkodzeniami, w tym mechanicznymi i chemicznymi. Wiele osób uważa, że olejowanie nie ingeruje tak bardzo w wygląd drewna, jak lakierowanie. Pozwala podłodze zachować naturalny, piękny wygląd.

Drewno może nadal ‘pracować’, a więc zmieniać swoją objętość w zależności od poziomu wilgoci w powietrzu.
Ten sposób zabezpieczania podłóg drewnianych wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, dokładności i precyzji wykonania. Obecne ceny samej usługi kształtują się na poziomie od 60 do 90 zł/m².


Atuty olejowania


Olejowanie podłogi, z czym zdecydowana większość musi się zgodzić, ma wiele racjonalnych zalet. Do najważniejszych należą:

- zachowanie i wyeksponowanie naturalnego piękna drewna,

- podłoga nie ma sztucznego połysku,

- nie ma też dodatkowej warstwy na powierzchni,

- drewno tak bardzo nie zmienia koloru,

- powierzchnia podłogi jest miła w dotyku,

- nie elektryzuje się,

- nie przyciąga kurzu ani pyłków,

- jest mniej śliska od lakierowanej powierzchni,

- zawsze można poddać ją miejscowej renowacji.


Minusy podłogi olejowanej


Ponieważ bardzo trudno o rzeczy doskonałe, także podłoga olejowana ma swoje wady. Zarzuca się jej między innymi:

- wymóg dość częstej i pracochłonnej konserwacji (dokładane czyszczenie i pastowanie przynajmniej raz w miesiącu),

- stosowanie specjalnych środków do podłóg olejowanych.

Olejowanie podłogi


Proces olejowania


Do czynności związanych z olejowaniem podłogi należy się dobrze przygotować. Niezbędne będą zakupy, a więc nabycie odpowiedniego materiału, jak i narzędzi oraz odzieży ochronnej. Jeśli prace powierzymy wykwalifikowanej firmie,  zadania te spadną na ich barki, a my będziemy musieli jedynie przygotować pomieszczenia.

Etapy prac:

Zakupienie odpowiedniej ilości wybranego oleju – trzeba zwrócić uwagę na dane o jego wydajności, jakie zawsze są na opakowaniu, a także na to, czy jest to olej bezbarwny czy z pigmentem.

Przygotowanie pomieszczenia, materiałów i narzędzi – z wnętrza wynosi się wszystkie meble i inne przedmioty, oczyszcza podłogę, a jeśli była wcześniej pomalowana czy polakierowana, trzeba ją zeszlifować do stanu surowego.
Jeśli konieczne było szlifowanie, ponownie oczyszczamy powierzchnię podłogi z pyłu i kurzu.

Przygotowanie kompletu narzędzi – niezbędne będą płaski, szeroki pędzel albo wałek sznurkowy lub welurowy, szczotki, ewentualnie szpachle do nakładania oleju, czyste i suche ściereczki do wycierania.

Wymieszanie oleju – szczególnie dokładnie należy zrobić to w przypadku oleju z pigmentem.

Próbne olejowanie – w nieeksponowanym miejscu na małym skrawku podłogi wykonujemy próbne olejowanie, by sprawdzić, czy spełnia nasze oczekiwania.

Olejowanie – są dwa sposoby, na zimno (wałkiem lub pędzlem) lub na gorąco (thermopadem). czytaj dalej...

Koniecznie zobacz