Jak i na jaki kolor pomalować pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i na jaki kolor pomalować pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!

3,5/5 (164 ocen)

Niekiedy znacznie większym wyzwaniem od pomalowania pokoju dziennego okazuje się zmiana koloru w pokoju dorastającego nastolatka. Co powinno kierować wyborem? Jakich zabiegów kolorystycznych najlepiej unikać? Gdzie szukać inspiracji?


Komfort


Przede wszystkim podczas urządzania pokoju rodzic powinien konsultować się z dzieckiem. Samodzielny wybór koloru nie zawsze okazuje się trafiony, czego skutkiem jest brak zadowolenia nastolatka z przeprowadzonej metamorfozy.

Wskazane jest zatem wspólne urządzanie pokoju, dzięki czemu zyskuje zarówno dziecko jak i rodzic. Trzeba zachęcić nastolatka do twórczej aktywności, aby  mógł on później czerpać radość z kolorów swojego pokoju.

Nie wskazane jest:

  • różnicowanie kolorów na niebieski i różowy w zależności od płci dziecka
  • dobór więcej niż trzech kolorów do jednego pomieszczenia
  • decydowanie się wyłącznie na neutralną biel

Ściany w pokoju nastolatka

Ściany w pokoju nastolatka


Jasne, pastelowe kolory


Delikatne odcienie pasteli to jeden z najczęściej wybieranych pomysłów do pokoju nastolatka. Nie wprowadza on niepotrzebnego chaosu, a równocześnie pozwala na dodatkową ozdobę ścian.

Nastolatki lubią:

  • zawieszać na ścianach plakaty ze swoimi idolami
  • eksponować ważne dla nich hasła (w formie plakatów czy obrazów)
  • urozmaicać powierzchnię ściany półkami z książkami czy elementami dekoracyjnymi
  • ozdabiać ściany tablicami ze zdjęciami
  • zawieszać na ścianach lustra

 

Jasny kolor wnętrza pomoże wyeksponować powyższe detale. Z tego względu popularnością cieszą się odcienie piasku, szarości, zieleni czy błękitu. Ponadto coraz częściej rezygnuje się z widniejącego na ścianach w pokoju dziecka różu. Zbuntowany nastolatek potrzebuje bowiem neutralnej przestrzeni, która będzie gwarancją swobody. Należy zaznaczyć, że wymienione odcienie nadają się do pokoju każdego nastolatka nie różnicując płci.

Pastelowe barwy  o ciepłych odcieniach pozwalają na nadanie wnętrzu przytulności. Oprócz tego jasne kolory powodują powiększenie pokoju, dzięki czemu nastolatek zyskuje nowe wnętrze - nie tylko nastrojowe, ale i przestronne.

Jedną z podstawowych zalet kolorów pastelowych jest zatem ich uniwersalność zastosowań. Takie rozwiązania sprawdzają się bowiem nawet w najmniejszych pokojach.

Ściany w pokoju młodzieżowym w dwóch kolorach

Ściany w pokoju młodzieżowym w dwóch kolorach


Mocny kolor z charakterem


Przeciwieństwem dla kolorów pastelowych jest oczywiście pomalowanie pokoju nastolatka w intensywnych barwach. Chodzi tutaj nie tylko o soczystą pomarańczę czy czerwień, ale także zieleń oraz ciemny fiolet. Owszem wymienione kolory wypadają dobrze w pokoju dziecka pod warunkiem ich właściwego zastosowania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz