Jak malować ściany i sufity wałkiem?

Jesteś tutaj:

Jak malować ściany i sufity wałkiem?

3,3/5 (17 ocen)

Wałki malarskie przyczyniają się do znacznego skrócenia czasu malowania. Jednak wybór nieodpowiedniego wałka z pewnością nie przyniesienie efektów, których oczekujesz. Jaki wałek wybrać i jak nim później malować? Przydatne wskazówki zestawiono poniżej.


Podział wałków malarskich


Spełnienie pożądanego rezultatu to przede wszystkim malowanie wałkiem zgodnie z jego przeznaczeniem, bowiem nie wszystkie  wałki malarskie nadają się do malowania ścian i sufitów. Bogato rozbudowane oferty na rynku narzędzi malarskich na pewno Ci tego nie ułatwią. Przed zakupem warto zapoznać się z wykorzystaniem poszczególnych rodzajów wałków.
 

 

Rodzaj runa

 

Przeznaczenie i orientacyjna cena

 

Naturalne wałki malarskie

wełniane

 • są zalecane podczas malowania ścian i sufitów
 • cena: około 10 zł/szt.

welurowe

 • są zalecane podczas malowania ścian i sufitów
 • cena: około 10 zł/szt.

 

Syntetyczne wałki malarskie

poliestrowe

 • przeznaczone głównie do farb lateksowych i dyspersyjnych
 • cena: około 9 zł/szt.

poliamidowe

 • przeznaczone przede wszystkim do nakładania farb epoksydowych, bardzo często wykorzystywane  podczas malowania  fasad
 • cena: od około 10 zł/szt.

mikrofazowe

 • chętnie stosowane podczas nakładania lakierobejcy, ale także podczas impregnacji
 • cena: około 12-50 zł (do nakładania olejów)

 

Wysokość runa

Przeznaczenie poszczególnych rodzajów wałków malarskich nie jest uzależnione wyłącznie od materiału, z którego zostało wykonane runo. Ważna jest także wysokość samego włosia. Warto zaznaczyć, że ściany i sufity maluje się przede wszystkim tymi wałkami, których poszycie wynosi około 10 mm. Chodzi tutaj oczywiście o podłoża, które są stosunkowo gładkie. Należy podkreślić, że większej wysokości runa będzie wymagała chropowata elewacja, a innej, mniejszej (około 8 mm) gładka ściana. Trzeba to różnicować, ponieważ dzięki temu dobierzesz odpowiedni wałek do podłoża, które będziesz malować.

ZASADA:     

- krótkie runo – gładkie podłoże      
- długie runo – szorstkie podłożeSzerokość wałka

Poza powyższymi aspektami istotna w praktyce okazuje się także szerokość samego wałka. Będzie ona bezpośrednio wpływała na efektywność malowania w jednostce czasu.

Zazwyczaj spotyka się:

 • szerokie wałki malarskie – około 12-25 cm (przeznaczone głównie do malowania ścian i sufitów)
 • wąskie wałki malarskie – poniżej 12 cm

 

Jednak decydując się na najszerszy wałek nie zawsze przełoży się to na prędkość malowania, trzeba bowiem pamiętać o swobodzie ruchu podczas malowania. To właśnie ona przyczynia się do skrócenia czasu malowania w porównaniu z tradycyjnym pędzlem.

Zestawy

Sam wałek do malowania nie wystarczy. W tym celu producenci wychodzą naprzeciw. Na rynku dostępne są wałki z rączkami, a także ze specjalnymi kuwetami. Przydatne oprócz typowych wałków okazują się wałki przeznaczone do niestandardowych powierzchni takich jak narożniki.

Warto także zwrócić uwagę na specjalne wałki dekoracyjne (zazwyczaj gumowe bądź gąbkowe), dzięki którym można urozmaicić typowe malowanie i dodać ścianie ozdobnych detali.

Malowanie sufitu wałkiem


Przygotowanie podłoża


Zarówno w przypadku pędzli jak i wałków malarskich niezbędną czynnością podstawową jest przygotowanie podłoża. W skrócie można przedstawić je w trzech krokach:

1) Uzupełnienie ubytków
2) Usunięcie zanieczyszczeń ze ściany/sufitu
3) Zabezpieczenie podłóg, ram okiennych i drzwiowych przed malowaniem

Dopiero teraz można przystąpić do prac malarskich.


Jak malować?

 

1) Przed bezpośrednim użyciem wałka najlepiej jest go umyć w celu uniknięcia przedostania się na ścianę czy sufit  jakichkolwiek zanieczyszczeń.

2) Ściany i sufity nie sprawiają trudności podczas malowania. Warunkiem jest przede wszystkim odpowiednie operowanie wałkiem. Podstawową wskazówką jest tworzenie pasów równoległych do siebie. Zaleca się także, aby pasy nie rozchodziły się (konieczność nachodzenia pasów). Dopiero potem przeprowadza się malowanie prostopadłe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz