Jak i na jaki kolor pomalować pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jak i na jaki kolor pomalować pokój młodzieżowy? Podpowiadamy!

3,4/5 (125 ocen)

Najczęściej czerwień, zieleń czy ciemny fiolet łączy się z ich jaśniejszymi odpowiednikami. Zupełnie ciemny pokój nastolatka nie sprawdzi się, gdyż okazuje się zbyt przytłaczający. Z tego względu śmiało wykorzystuje się widniejące w pokoju załamania czy skosy, które pozwalają na zastosowanie dwóch lub trzech kolorów. Konsultacja z dzieckiem w zakresie mocnego akcentu jest oczywiście niezbędna. Wspólne zaplanowanie prac malarskich przynosi zatem szereg korzyści.

Oryginalny kolor ścian nie wymaga dodatkowych akcentów ozdobnych. Warto o tym pamiętać, bo niekiedy to właśnie chęć posiadania uzupełniających wnętrze błyskotek przyczynia się do powstania sporów na linii rodzic-nastolatek. Pomyślenie o tym zawczasu pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności.

Mały pokój nastolatka pomalowany na biało

Mały pokój nastolatka pomalowany na biało


Wzory


W wielu przypadkach problem sprawia połączenie pasji nastolatka z jego pokojem. Trzeba podkreślić, że zainteresowanie nastolatka można odzwierciedlić także na ścianach. Zamiast inwestować w obrazy czy plakaty warto rozważyć wykonanie na ścianach ozdobnych wzorów. Najczęściej umieszczane są one na jednej ze ścian tak, aby pokój był ciągle nastrojowy i przestronny.

Dostępność szablonów malarskich na rynku z pewnością wzrasta z każdym dniem. W związku z tym można wybrać spośród:

  • szablonów tworzywowych wyposażonych w konkretny wzór (litery, motywy geometryczne, symbole, znaki zodiaku itp.)
  • szablonów samoprzylepnych
  • specjalnych naklejek ściennych

 

Powyższe propozycje umożliwiają nadanie pokojowi nastolatka indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru. Należy podkreślić, że wykorzystanie szablonów nieznacznie obciąża budżet rodzica, a pozwala na zapewnienie radości swojemu dziecku. Ceny szablonów zaczynają się już od kilkunastu złotych. W zależności od rodzaju szablonu do malowania wykorzystuje się farby w sztyftach bądź farby akrylowe. Wystarczy użyć taśmy, pędzla lub gąbki i pokój nastolatka zostanie odmieniony.

Podobnie jak w przypadku użycia kilku kolorów tak i tutaj trzeba dokładnie przemyśleć charakter naściennego wzoru oraz uwzględnić jego lokalizację. Pochopne podjęcie decyzji i nadmierne nagromadzenie symboli na ścianach nie pozwoli na stworzenie ciekawego wnętrza. Ściana, na której będą znajdowały się wzory, nie powinna być dodatkowo „obciążona” innymi elementami dekoracyjnymi.


Zamiast farby


Chcąc nadać pokojowi nastolatka indywidualności można także pomyśleć o innych propozycjach. Należą do nich także tapety. Szczególne zainteresowanie wśród nastolatków wzbudzają fototapety. Trzeba zatem wyodrębnić ścianę, na której widniało będzie ogromne zdjęcie. Zazwyczaj jest to ściana w pobliżu łóżka lub wersalki, gdzie nastoletnie dziecko spędza chętnie wolne chwile w gronie najbliższych kolegów.
 

mgr inż. Zuzanna Buszta

 

Koniecznie zobacz