Gruntowanie ścian przed malowaniem

Jesteś tutaj:

Gruntowanie ścian przed malowaniem

3,2/5 (99 ocen)

Na czym polega gruntowanie ścian? Czy zawsze gruntowanie ścian jest potrzebne? Jak zabrać się do tej czynności? To z pewnością pytania, które najczęściej zadajemy. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Zgodnie z definicją gruntowanie ścian polega na nałożeniu na ściany bądź sufity preparatów gruntujących. Podłoże może być pomalowane środkiem gruntującym lub nasączone nim. Preparaty gruntujące korzystnie wpływają na ściany, ponieważ ograniczają ich chłonność i znacznie polepszają przyczepność nakładanej później farby. Zatem głównym celem gruntowania ścian jest ich przygotowanie przed nałożeniem farby.


Przed malowaniem


W związku z tym, że gruntowanie ścian należy do często wykonywanych prac to należałoby umiejscowić je w czasie. Gruntowanie ścian nie jest bowiem czynnością, którą można wykonać od zaraz. Trzeba bowiem wcześniej się do niej przygotować.

Z gruntowaniem ścian najczęściej mamy w praktyce do czynienia ze względu na zaplanowane malowanie. Gruntowanie ścian poprzedza zatem bezpośrednie nakładanie farby na ścianę.


Konieczne?


Obecnie gruntowanie ścian jest czynnością poprzedzającą malowanie na porządku dziennym. Oczywiście można z niego zrezygnować. Jednak takie działanie może nie przynieść pożądanych przez nas rezultatów.

Gruntowanie ścian ma wiele zalet, dzięki którym smugi czy nieodpowiednie krycie po prostu się nie pojawią. Z tych względów powszechnie gruntuje się ściany, unikając tego rodzaju problemów. Powszechność gruntowania odnosi się zatem do niemalowanych tynków, złej jakości nałożonych farb czy zabrudzeń. Zabezpieczenie ściany przed malowaniem jest związane z różnymi podłożami, stąd właśnie powszechność gruntowania ścian. Jest ono zabezpieczeniem przy równoczesnej możliwości szerokiego zastosowania.


Należy jednak zaznaczyć, że gruntowania ścian nie przeprowadza się w przypadku ścian, których farbę nawierzchniową stanowiła farba akrylowa. Podobnie wygląda to dla farb lateksowych.

Zalety gruntowania ścian:

  • scala podłoże ściany – zapobiega pyleniu podłoża,
  • zwiększa przyczepność nakładanej farby – ułatwia malowanie i przeciwdziała ubytkom,
  • zmniejsza chłonność nakładanej farby – zmniejsza zużycie farby i pozwala na zaoszczędzenie.

 

Gruntowanie ścian


Jaki preparat gruntujący?


Często pojawiającym się dylematem jest pytanie o preparaty gruntujące. Można wybierać spośród:

Koniecznie zobacz