Deska podłogowa wciąż modna

Jesteś tutaj:

Deska podłogowa wciąż modna

3,8/5 (10 ocen)

Jeśli wnętrze jest duże, deski należy łączyć również na długości tzw. złączem poprzecznym przykrywanym listwa działową. Takie połączenia wykonywane są zawsze pod legarem tam, gdzie obie deski mają odpowiednie podparcie. Do mocowania desek podłogi używa się gwoździ ocynkowanych, najlepiej pierścieniowych, które nie wysuwają się z drewna podczas użytkowania.

Deski przytwierdza się do legarów jednym z dwóch sposobów:

- Gwoździami wbijanymi prostopadle – robi się to od wierzchu, więc są one widoczne. Pojedyncze deski są przybijane dwoma gwoździami w każdym miejscu podparcia legarów zagłębiając w drewnie ich łby. Należy uważać, by owe łby gwoździ tworzyły linie prostą (wyznacza się to sznurkiem).

- Na kryte gwoździe – polega to na tym, że pierwsza deska układana jest 1 cm od ściany i przybijana przy krawędzi do wszystkich legarów od góry. Kolejne gwoździe wbijane są przez pióro (w grubsze deski) lub przez wpust (w cienkie).  Gwoździe wbijane są ukośnie, a ich łby chowają się we wpuście lub piórze. Każda kolejną deskę przed przybiciem należy mocno docisnąć taśmami ściągającymi lub klinami wbitymi pomiędzy klamrę oporową i deskę.


Prace wykończeniowe


Kiedy wszystkie deski podłogi zostaną precyzyjnie ułożone, trzeba je jeszcze przeszlifować, a czasem zaszpachlować. Dopiero potem można ją lakierować, olejować lub ługować.

- Lakierowanie – jest popularnym rozwiązaniem, ale nie zapewnia zbyt długiej trwałości powłoki, która pod wpływem zmian objętości pęka.

- Olejowanie – najlepsze rozwiązanie w przypadku podłóg intensywnie używanych. Olej nie pozwala na przenikanie do drewna brudu, płynów i tłuszczów. Dodatkowo świetnie uwydatnia słoje drewna, nie powoduje intensywnego błyszczenia i jest mniej śliska od lakierowanej.  

- Ługowanie – w tym sposobie świeżo położona podłoga jest zmywana specjalną emulsją mydlaną. Po tym zabiegu wygląda na idealnie wyszorowaną, zamyka pory w drewnie, nie pozwala na wnikanie brudu oraz płynów w szczeliny między deskami.

W efekcie tego zabiegu podłoga ma jasną barwę i świeży zapach. Konserwuje się ją dzięki częstemu odkurzaniu i przecieraniu na mokro wodą z mydłem.

Podłogi z desek mają swoisty urok. Zachwycają swoją prostotą, minimalizmem, poczuciem czystości i świeżości. Ich atutem jest trwałość, naturalność i swoista elegancja.
 

Koniecznie zobacz