Iglaki w doniczkach na balkonie - dobór gatunków i uprawa

Jesteś tutaj:

Iglaki w doniczkach na balkonie - dobór gatunków i uprawa

3,4/5 (152 ocen)

Krzewy iglaste w ostatnich latach stały się jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Chętnie sadzi się je w ogrodach i na terenach zieleni miejskiej, ale też coraz częściej uprawia w pojemnikach. Ze względu na rozmiary, nie wszystkie jednak nadają się do sadzenia w donicach, dlatego warto poszukać odmian, których kompaktowy pokrój i powolny wzrost umożliwiają uprawę w pojemnikach i pozwala na wykorzystanie roślin do dekoracji tarasów i balkonów.


Zasady wyboru roślin


Aby móc w pełni cieszyć się urodą iglaków na balkonie, powinniśmy wybierać rośliny charakteryzujące się powolnym wzrostem i niewielkimi rozmiarami docelowymi. Muszą to być również gatunki dostatecznie odporne na niskie temperatury i dostosowane wymaganiami do miejsca, w którym zostaną posadzone (w słońcu dobrze będą rosły prawie wszystkie gatunki, w półcieniu tuje i świerki, w cieniu cisy i choiny kanadyjskie). Powinny też tworzyć ze sobą harmonijną i ładną kompozycję, dlatego odmiany należy odpowiednio dobrać również pod względem wysokości, pokroju i barwy igieł.

Iglaki w doniczkach

Iglaki w doniczkach


Sposoby wykorzystania iglaków na balkonie i tarasie


Iglaki możemy wykorzystać na balkonie na różne sposoby. Niektóre z nich doskonale nadają się do utworzenia żywej, zielonej ściany, chroniącej nas przed wzrokiem sąsiadów lub zasłaniającej mało atrakcyjny krajobraz. Dla uzyskania najlepszego efektu, warto posadzić je w oddzielnych donicach i umieścić w jednym rzędzie wzdłuż barierki. Na balkonie w roli żywopłotu dobrze sprawdzą się odmiany o kolumnowym lub stożkowym pokroju np.: cis pospolity „David” (1,5 m. wys.), cis pośredni „Wojtek” (1-2 m.), jałowiec chiński „Robusta Green” (1,5 m.), jałowiec pospolity „Arnold” (1,5-2 m.), „Gold Cone” (1,5-2m.) i „Suecica Nana” (1-2 m.), żywotnik olbrzymi „Can-Can” (1,5 m.), żywotnik zachodni „Zmatlik” (1-1,2 m.), świerk biały „Conica” (1-2 m. wys.).

Innym sposobem wykorzystania iglaków na balkonie jest utworzenie z roślin ciekawej kompozycji. Doskonały efekt przestrzenny uzyskamy, zestawiając ze sobą kilka roślin o różnym pokroju np.: stożkowym, kulistym i płożącym. W tym celu warto poszukać odmian o pokroju kulistym lub kępiastym (np. jodła balsamiczna „Nana” i „Piccolo”, cis pospolity „Summergold” jałowiec chiński „Plumosa Aurea”, jałowiec pospolity „Anna Maria”, świerk pospolity „Nidiformis” i „Little Gem”, sosna górska „Mops”, żywotnik zachodni „Teddy”, „Globosa” i „Golden Globe”, świerk czarny „Nana”, świerk biały „Alberta Globe”) i płożącym (choina kanadyjska „Pendula”, cis pospolity „Repandens” i „Nissen's Corona”, jałowiec płożący „Glauca” i „Wiltonii”, jałowiec pospolity „Green Carpet” i „Greenmantle”, jałowiec nadbrzeżny „Blue Pacific”, jałowiec rozesłany „Nana”, mikrobiota syberyjska), a następnie połączyć je z odmianami o pokroju stożkowym lub kolumnowym.

Kosodrzewina w doniczce

Kosodrzewina w doniczce

Na balkonie oryginalnie będą też wyglądały iglaki w formie piennej, których wybór w szkółkach jest obecnie coraz większy (np.: sosna kosodrzewina „Benjamin”, świerk kłujący „Blue Pearl”, świerk kaukaski „Prof. Langner”, świerk serbski „Peve Tijn”, jałowiec Pfitzera „Saybrook Gold”, jałowiec łuskowaty „Blue Star”). Iglaki możemy także wybierać pod kątem ciekawej barwy igieł, gdyż występują w kolorze zielonym (np. jałowiec pospolity „Green Carpet” i „Greenmantle”), niebieskim (np. jałowiec nadbrzeżny „Blue Pacific”, jałowiec łuskowaty „Blue Star”), srebrnym (np. świerk czarny „Nana”) i żółtym (np. jałowiec Pfitzera „Saybrook Gold”), a czasem nawet zmiennym, w zależności od pory roku. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz