Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu

Jesteś tutaj:

Aranżacja balkonu - skrawek ogrodu w mieszkaniu

3,5/5 (33 ocen)

Balkony, duże małe i maleńkie, wszystkie są skrawkiem, namiastką ogrodu, zwłaszcza w miejskich kamienicach i blokach. Staramy się je optymalnie wykorzystać i chcemy, by były piękne od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Nie trzeba wielkiego wysiłku na zaaranżowanie wygodnego i estetycznego balkonu. Oto kilka podpowiedzi, jak się do tego zabrać.


Balkon – dopełnienie mieszkania


Urządzając i aranżując balkon, zwłaszcza od podstaw, warto zastanowić się nad jego przyszłym stylem. Jeśli nie chcemy wprowadzać dysonansu, starajmy się, by jego aranżacja była w zgodzie ze stylem mieszkania, albo choćby pomieszczenia, z którego się nań wychodzi. No bo czyż nie będzie zgrzytu, kiedy wychodząc z nowoczesnego pokoju, nagle znajdziemy się na balkonie rodem z minionej epoki? Albo z romantycznej kuchni wyjdziemy prosto na surowy, minimalistyczny balkon?

Drugą sprawą jest wielkość, a także kierunek, na jaki wychodzi. Inaczej urządza się malutkie, wręcz symboliczne balkoniki usytuowane od północnej czy zachodniej strony, a inaczej duże balkony i te, skierowane na południe. Poza tym niektóre balkony wystają na zewnątrz budynku, a inne powstają na zasadzie wnęki.

Zastanówmy się nad podłogą balkonową. Najpopularniejszym, bo też najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest położenie płytek ceramicznych. Jednak niektórzy decydują się na drewno (świetnie sprawdzają się gatunki egzotyczne) lub po prostu dobierają sobie wykładzinę PVC z imitacją płytek, drewna, kamienia itp.

Jeśli wyżej wymienione sprawy mamy już przemyślane, możemy przejść do rzeczy bardziej spektakularnych. Mamy tu na myśli dobieranie mebli na balkon, donic lub pojemników na kwiaty i samych roślin.

Aranżacja balkonu kwiatowego

Aranżacja balkonu kwiatowego

Ładne kwiatki


Na balkony nadaje się wiele kwiatów i roślin. Trzeba je tylko umiejętnie dobrać, nie tylko na zasadzie tego, które się nam podobają. Weźmy również pod uwagę, z której strony i jak długo świeci słońce, czy balkon jest narażony na silne podmuchy wiatru, czy nasze kwiaty nie będą przeszkadzały sąsiadom, czy ktoś z rodziny nie ma uczulenia na konkretne pyłki roślinne.

Wypada też zastanowić się, jakie mamy możliwości dbania o te rośliny. Latem powinny być one podlewane (a czasem i spryskiwane) codziennie. Jeśli nie mamy tzw. „ręki do kwiatów” nawet tych w domu, to prawdopodobnie trudno nam będzie utrzymać i te na zewnątrz. Ograniczmy się wówczas do gatunków najbardziej wytrzymałych.

Skoro jednak umiemy i lubimy zajmować się roślinami, a na naszym balkonie jest wystarczające nasłonecznienie, zaaranżujmy na nim mini-ogródek kwiatowy. Dobierzmy donice pasujące do elewacji domu i podłogi na balkonie. Poustawiajmy i porozwieszajmy je tak, by nie zajmowały zbyt dużo cennego miejsca, a także by (jeśli mieszkamy w bloku) nie przeszkadzały sąsiadom. Kupmy ziemię i poszukajmy kwiatów i roślin, które lubimy i które utrzymają się w warunkach, jakie panują w danym miejscu.


Jakie kwiatki nadają się na balkony? Jest ich naprawdę całe mnóstwo, od tradycyjnych pelargonii zaczynając, przez roże, begonie, lobelie, fuksje, szałwie, aksamitki,  bratki, heliotrop, stokrotki, żeniszki, petunie, werbeny, na petuniach, surfiniach, cascadie czy „Million Bells” kończąc. A to nie wszystko! Są jeszcze piękne bluszcze i trawy oraz różne dekoracyjne drzewka.

Świetnym rozwiązaniem jest również posadzenie ziół, które dają się wykorzystać w kuchni, pietruszki, szczypiorku, rozmarynu, bazylii i innych. Wybierając się do sklepu ogrodniczego lub na giełdę kwiatów, można naprawdę dostać zawrotu głowy. Dlatego warto wcześniej zrobić sobie plany, by potem pod wpływem impulsu nie kupować roślin, które na naszym balkonie się nie sprawdzą.

Pamiętajmy! Otaczanie się żywymi roślinami korzystnie wpływa na nasz nastrój, łagodzi stres i ogólnie pomaga zdrowo żyć!

Kwiaty na balkonie

Kwiaty na balkonie


Meble na balkon


Nie na każdym balkonie da się cokolwiek postawić, ale nawet na takim około 1m² można już umieścić choćby jedno krzesło. Szczęśliwcami są ci, którzy mają na tyle duże balkony by postawić na nich nie tylko jedno, ale dwa lub więcej krzeseł, stolik a nawet leżak. Trzeba jednak dobrać takie meble, które stylem będą pasowały do całości. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz