Jak urządzić mały balkon? Pomysły i aranżacje

Jesteś tutaj:

Jak urządzić mały balkon? Pomysły i aranżacje

3,7/5 (12 ocen)

Nawet najmniejszy balkon można odmienić poprzez właściwą aranżację jego przestrzeni. Czasami będą wymagane większe zmiany, natomiast innym razem wystarczy jedynie niewielki detal, dzięki któremu balkon stanie się chlubą właścicieli…


Mały nie znaczy niefunkcjonalny


Nieodpowiednie ustawienie mebli czy kwiatów wielokrotnie przyczynia się do powstania chaosu na balkonie. Bardzo często takie zjawisko jest widoczne na balkonach będących częścią lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. W funkcjonalnej aranżacji nie chodzi wyłącznie o ograniczenie gabarytów znajdujących się na balkonie przedmiotów. W zależności od kształtu otwartej przestrzeni można zdecydować się na kilka ciekawych zabiegów.


Balkon wąski kontra balkon kwadratowy


Zasadniczą różnicę w funkcjonowaniu dostrzega się chociażby na balkonach wąskich i kwadratowych. Wbrew pozorom na wąskiej przestrzeni także można pozwolić sobie na niewielki stolik i krzesełko. Interesującym pomysłem jest również wstawienie ławki, wykonanej z drewna, metalu, tworzyw sztucznych czy rattanu. Jeżeli ławka będzie stała na balkonie przez cały okres trwania wiosny i lata to najwygodniejszymi w użytkowaniu rozwiązaniami okazują się ławki z metalu lub z tworzyw sztucznych. Warto podkreślić, że na niewielkich powierzchniach najlepiej prezentują się proste konstrukcje pozbawione dodatkowych zdobień.

W przypadku balkonów kwadratowych znacznie łatwiej zorganizować przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku. Tutaj doskonale będzie pasował okrągły stolik niewielkich rozmiarów.

Balkon kwiatowy - idealny do czytania

Balkon kwiatowy - idealny do czytania


Ściany i podłogi


Remont balkonu zazwyczaj wiąże się ze zmianą koloru ściany i materiału podłogowego. Czym należy się kierować? Kolor ścian małych powierzchniowo balkonów nie powinien dodatkowo optycznie ograniczać przestrzeni. Zainwestowanie w jasne odcienie pozwoli na powiększenie kubatury balkonu. Warto także podkreślić, że jasne kolory umożliwią wyeksponowanie znajdujących się na balkonie roślin.

W zakresie materiałów podłogowych najczęściej decyzja pada na płytki – ceramiczne lub gresowe. Najlepiej, aby tworzyły jednolitą płaszczyznę, pasującą do charakteru balkonowego wyposażenia. Chcąc nadać nieco więcej przytulności i ciepła można zdecydować się na podłogę drewnianą. W praktyce sprawdzają się egzotyczne gatunki drewna, odporne na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Jednak ze względów użytkowych znacznie częściej decyzja pada na typowe w Polsce płytki.

Stolik na balkonie

Stolik na balkonie


Ciekawe skrytki


W dużej mierze to w jakim stopniu balkon będzie bezcenny dla lokatorów mieszkania uzależnione jest nie od jego wielkości, ale od sprytnych inwestycji w schowki. Dzięki nim przechowywanie okaże się proste, a równocześnie nie zabierze dodatkowej, ograniczonej już przestrzeni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz