Pnącza na balkon i do ogrodu

Jesteś tutaj:

Pnącza na balkon i do ogrodu

3,5/5 (87 ocen)

Pnącza są niezwykle ciekawymi roślinami, których zastosowanie może być bardzo szerokie. Wykorzystywane są przede wszystkim jako rośliny ozdobne, ale czasami również jako okrywowe, do przesłaniania nieładnych elementów, a także do tworzenia przytulnej atmosfery na naszych balkonach. Ich głównym atutem są stosunkowo niewielkie wymagania, brak konieczności posiadania rozległych powierzchniowo terenów (bo przecież mogą piąć się po różnych konstrukcjach, które nie wymagają dodatkowego miejsca), a także możliwość robienia z nich praktycznie dowolnych kompozycji.


Rodzaje pnączy


Wszystkie pnącza możemy podzielić według różnych kryteriów. Przede wszystkim wyróżniamy pnącza ozdobne, które stosowane są najczęściej na balkony, werandy oraz do ogrodów kwiatowych, a także pnącza uprawne, takie jak chmiel, czy fasola, które wykorzystywane są głównie w przemyśle. Wprowadzanie coraz to nowych odmian sprawia, iż granica między tymi dwoma rodzajami powoli się zaciera. Możemy przecież dostać już zarówno nasiona fasoli ozdobnej, jak również chmielu, który swoimi drobnymi kwiatuszkami cieszyć będzie oko niejednego ogrodnika.

Pnącza możemy również podzielić ze względu na sposób przyczepiania się do podpory. Mogą być czepne, czyli posiadające specjalne pędy boczne, wąsy czepne, drobne kolce lub ciernie, a także włoski lub ssawki, które mogą przylegać praktycznie do każdej konstrukcji oraz wijące się, które swoimi łodygami oplatają wokół wspierających je talerzy, płotów, barierek itd.

Ostatnim omawianym przez nas podziałem pnączy, jest podobne jak w przypadku innych roślin, wyróżnienie jednorocznych oraz wieloletnich. Pierwsze cieszą nas swoim wyglądem tylko przez jeden sezon, po czym obumierają, natomiast te drugie przy odpowiedniej pielęgnacji potrafią przeżyć zimę i ukazywać swoje piękno co roku.

Tunbergia

Tunbergia

Uprawa oraz pielęgnacja pnączy


Oba te elementy życia każdej rośliny uzależnione są przede wszystkim od indywidualnych wymagać danego okazu. Najprościej jest zajrzeć do encyklopedii roślin i dokładnie dowiedzieć się, jak dbać o dany gatunek. Do warunków ogólnych można zaliczyć przede wszystkim: sadzenie w miejscach słonecznych lub delikatnie zacienionych, gdyż potrzebują światła do szybkiego wzrostu, regularne podlewanie, bez którego nie możemy liczyć na utrzymanie rośliny w dobrej kondycji, wybieranie stanowisk osłoniętych od wiatru, który jest jednym z głównych wrogów pnączy i łamie ich często bardzo delikatne łodyżki, sadzenie lub sianie przy podporach, po których będą mogły się piąć.

Groszek ozdobny

Groszek ozdobny

Wybór podpory jest bardzo prosty. Możemy zdecydować się na postawienie specjalnego stelaża, który będzie wspierał roślinę, jeżeli zdecydowaliśmy się uprawiać pnącze na terenie otwartym. Wspaniałą jednak podporą dla praktycznie każdego gatunku są elementy już istniejące w naszym ogrodzie, takie jak płoty, kraty, ściany, murki, balustrady, ogrodzenia, altany, pergole oraz im podobne elementy. Dzięki zastosowaniu pnączy, jesteśmy w stanie zasłonić brzydkie części wystroju naszego podwórka, albo zwyczajnie odgrodzić się od sąsiada lub wścibskich przechodniów, jeżeli nasza działka położona jest przy przejściu.

Nasturcja

Nasturcja


Odmiany idealne na balkon


Praktycznie wszystkie pnącza można uprawiać w skrzynkach na lub przy balkonach oraz tarasach. Są jednak odmiany, które w tej roli sprawiają się wyjątkowo dobrze. Możemy do nich zaliczyć na przykład Tunbergie, które przepięknie ozdabiają swoimi licznymi, prostymi, żółtymi lub białymi kwiatami każdy zakątek, Kardiospermum, wyróżniające się swoimi oryginalnymi, zielonymi owocami, wilce, dające możliwość wprowadzenia w tę przestrzeń różnych kolorów ich kwiatów, Hiszpańska Stokrotka, stosowana jako pnącze zwisające oraz Mina, której płonące kwiaty zainteresują każdego gościa.

Milin - kwiaty

Milin czytaj dalej...

Koniecznie zobacz