Drewniane pergole ogrodowe - odmieniają ogród

Jesteś tutaj:

Drewniane pergole ogrodowe - odmieniają ogród

3,4/5 (38 ocen)

Wykorzystanie naturalnych materiałów w ogrodzie jest zjawiskiem powszechnym. Nawierzchnia ogrodowych ścieżek wykonywana jest często jako kamienna, natomiast na tarasie widnieją drewniane ogrodowe meble. Czy z pergolami jest podobnie?


Kiedy ogród z pergolą?


Obecnie pergole ogrodowe przeżywają niejako swoje odrodzenie. W praktyce oznacza to, że ich wykorzystanie staje się coraz bardziej popularne. Wynika to z korzyści, które niesie zastosowanie tego rodzaju obiektu małej architektury w ogrodzie. Pergola ogrodowa pozwala bowiem na rozrost różnego rodzaju pnączy. Równocześnie umożliwia zacienienie tarasu latem. Zarówno kontakt ze słońcem jak i wścibskimi sąsiadami staje się znacznie ograniczony, co korzystanie przemawia za widniejącymi w prywatnych zaciszach pergolami.Pergole doskonale sprawdzają się w ogrodach, dlatego też zainteresowanie nimi nie ogranicza się wyłącznie do określonego charakteru ogrodu. W związku z tym można mówić o uniwersalności rozwiązania.

Pergola w ogrodzie

Pergola w ogrodzie


Drewno


Materiały, z których powstaje konstrukcja pergoli mogą być różne – począwszy od tworzyw sztucznych i metali, a kończąc na naturalnym drewnie. Bez względu na wielkość i kształt konstrukcji pergoli należy przedsięwziąć kroki, które zapewnią trwałość ogrodowemu stelażowi. Jednym z bardziej powszechnych gatunków drewna wykorzystywanych do budowy pergoli jest oczywiście akacja. Oprócz niej sprawdza się także sosna czy dąb.

Drewniany szkielet pergoli może opierać się o budynek lub stanowić odrębną, niewielką konstrukcję wolnostojącą. Brak zabezpieczonego przed wilgocią drewna przynosi niekorzystne skutki. Chodzi tutaj zarówno o widniejącą na budynku wilgoć jak i brak możliwości wykorzystania pergoli w następnym sezonie.

Zabezpieczenie drewna powinno zatem opierać się na impregnacji. Przed impregnowaniem drewno musi być suche oraz pozbawione zabrudzeń – jest to warunek konieczny! Warto poświęcić czas na jego wyczyszczenie i osuszenie zamiast szybko rezygnować z trwałości konstrukcji pergoli. Drewniane pergole przeważnie odzwierciedlają naturalny charakter drewna. Jednak ze względu na pozostałe wyposażenie ogrodu pergola może być także pomalowana farbą. W ogrodach typu angielskiego dominują jasne, delikatne kolory, natomiast w przypadku ogrodów nowoczesnych coraz częściej wykorzystuje się ciemniejsze i bardziej jaskrawe barwy.

Zainteresowanie egzotycznymi gatunkami drewna widoczne jest także i tutaj. Coraz częściej bowiem pergole wykonywane są z drewna egzotycznego, sprawdzającego się zarówno pod względem wytrzymałości, trwałości jak i estetyki. Co ciekawe gatunek bangkirai nie wymaga zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem wody. Warto jednak mieć na uwadze, że drewno egzotyczne nie jest najtańszym rozwiązaniem.

Pergola drewniana

Pergola drewniana


Usytuowanie


Właściwe zaplanowanie lokalizacji pergoli pozwoli nie tylko na jej wyeksponowanie, ale także na prawidłowy rozrost pnączy. Zazwyczaj pergole montuje się w otoczeniu ogrodowych ścieżek i alejek. Pozwala to na wyeksponowanie konstrukcji i podkreślenie charakteru ogrodu.

Oprócz tego bardzo często pergole nie są konstrukcjami wolnostojącymi. W związku z tym można wykorzystać  istniejące ogrodzenie, ścianę domu czy budynku gospodarczego. Taka aranżacja jest korzystna z praktycznego punktu widzenia. Pozwala bowiem na lepsze przeniesienie obciążeń (do których należą obciążenia ciężarem konstrukcji i ciężarem widniejących na pergoli roślin). Właściwe osadzenie drewnianych słupów w podłożu pozwala na spełnienie funkcji pergoli nawet podczas wiatru i deszczu.

Popularnie wykonuje się betonowe stopy fundamentowe, które umożliwiają pracę konstrukcji nawet podczas zmiennych warunków pogodowych.

Pergola przed domem

Pergola przed domem


Wykonana samodzielnie czy gotowa?


Jeżeli dysponujemy wolnym czasem i chęcią samodzielnego wykonania pergoli to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Budowa pergoli nie stanowi bowiem trudnego zadania. Wymaga wykonania drewnianych słupków i kolumn, które rozmieszcza się w odległości około 1,5m. Drewniane kratownice umieszcza się pomiędzy belkami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz