Trejaż ogrodowy - ważny element małej architektury w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Trejaż ogrodowy - ważny element małej architektury w ogrodzie

3,5/5 (82 ocen)

Często nietrafnie utożsamiany z pergolą, stanowiący element małej architektury...O czym mowa? Oczywiście o trejażu ogrodowym, który stanowi doskonałą zieloną ścianę nowoczesnych jak i tradycyjnych aranżacji ogrodów.
 

Konstrukcja ażurowa
 

Trejaż ogrodowy nie jest konstrukcją pełną. Jego cechą charakterystyczną jest ażurowość. Trejaż ogrodowy ma formę kratownicy.

Konstrukcja ażurowa składa się nie tylko ze słupów. Jej częściami są także belki poziome i elementy poprzeczne. W związku z tym, że trejaż ogrodowy jest związany z małą architekturą nie stanowi konstrukcji masywnej. Wręcz przeciwnie sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji, która może ozdobić „wnętrze Twojego ogrodu”.

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach trejaż ogrodowy uznawany jest za pergolę. Takie utożsamienie jest oczywiście nieprawidłowym sformułowaniem. W przeciwieństwie do pergoli cechą charakterystyczną trejażu ogrodowego jest jeden rząd słupów. Konstrukcja trejażu różni się zatem zasadniczo od konstrukcji tradycyjnej pergoli.


Trejaż w ogrodzie

Drewniany trejaż jest najbardziej popularny. Znakomicie oddziela poszczególne części ogrodu. Ogród staje się dzięki niemu z pewnością malowniczy.

Materiał
 

Wybór trejażu ogrodowego jest ściśle powiązany z  wyborem materiału, z którego będzie trejaż wykonany. Przeważnie trejaż ogrodowy wykonuje się z drewna lub ze stali.

Drewniany trejaż jest najczęstszym rozwiązaniem. Użyty materiał drewniany musi być oczywiście wcześniej odpowiednio zaimpregnowany. Nieprawidłowa impregnacja nie tylko zagraża butwieniem drewna, ale także zaburzeniem nośności konstrukcji.

Stalowe pręty wykorzystane do budowy trejażu ogrodowego mają jedną podstawową wadę jaką jest stosunkowo szybkie nagrzewanie się. Oprócz tego stal musi być zabezpieczona przed korozją. Zazwyczaj wykorzystuje się stal nierdzewną, ocynkowaną.

W ostatnim czasie coraz szerszą popularnością cieszą się trejaże ogrodowe wykonane z bambusa. Konstrukcje bambusowe nie są jednak tak stabilne jak konstrukcje drewniane. W związku z tym stanowią najmniej stabilne rozwiązanie materiałowe. Pomimo tego przyciągają uwagę swoim naturalnym pięknem i orientalnym charakterem.
 

Funkcje
 

Trejaże ogrodowe spełniają szereg funkcji. Ich wielofunkcyjność to jedna  z podstawowych zalet. Po pierwsze stanowią one doskonałe podparcie dla roślin ogrodowych. Zapewniają zatem możliwość wzrostu roślinom, a równocześnie stanowią dekorację ogrodu.

Oprócz tego trejaże ogrodowe to doskonałe funkcje osłaniające. Chodzi tutaj zarówno o wiatr jak i promienie słoneczne. Możliwość przebywania na łonie natury w zacienionym miejscu to  niewątpliwa zaleta okresu letniego. Stąd też zwiększona sprzedaż trejaży ogrodowych dotyczy najczęściej okresu wiosennego i letniego.

Trejaż ogrodowy to także funkcja przegrody oddzielającej poszczególne części ogrodu. Powstaje zatem naturalna ściana, która spełnia swoje funkcje główne, upiększając przy tym ogród.

Wielofunkcyjność jest w związku z powyższym rozbudowa w różnych kierunkach.

Montaż trejaża ogrodowego

Montaż trejaża ogrodowego

Jakie rośliny?
 

Skupiając się na funkcjach warto podkreślić, które rośliny nadają się do zastosowania w przypadku trejażu, dla których trejaż będzie stanowił doskonałe podparcie? czytaj dalej...

Koniecznie zobacz