Naparstnica - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Naparstnica - uprawa, odmiany i rozmnażanie

3,5/5 (413 ocen)

Naparstnica (Digitalis) przybyła do Europy z Azji Środkowej i Zachodniej. Należy do rodziny trędownikowatych. Nazwa nawiązuje do kształtu jej kwiatów, które przypominają naparstek. Początkowo bylina uznana została za niebezpieczną, dopiero pod koniec XVIII wieku, kiedy sporządzono z niej środek na puchlinę wodną, poznano jej właściwości lecznicze. Dzisiaj naparstnica uprawiana jest w celach przemysłowych głównie w Europie Południowo-Wschodniej. Cała roślina i jej nasiona są toksyczne, mimo tego w medycynie ludowej i obecnie używa się wyciągu z jej liści i nasion w celach leczniczych.


Odmiany


Do odmian byliny należą m.in. naparstnica orzęsiona, wątpliwa, gładkokielichowa, żółta, drobnokwiatowa, zielonkawa. Najczęściej uprawianymi w celach dekoracyjnych odmianami są naparstnica purpurowa, rdzawa, wełniasta i zwyczajna.

Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

Jest krótkowieczną byliną, uprawianą jako gatunek dwuletni. Osiąga wysokość do 1,8 m i rozrasta się na szerokość 60 cm. Liście rośliny są ciemnozielone, wąskie, podłużne i zebrane w uporządkowane rozety. Kwiaty ma pojedyncze, dzwonkowate, w kolorze od różowego do purpurowego, z ciemnofioletowymi plamkami wewnątrz i gęsto osadzone na długich kiściach. Kwitnie wiosną, w drugim roku od posadzenia, rozwijając się od kwiatów umieszczonych najniżej. Długość grona może wynosić nawet pół metra, a liczba kwiatów do kilkudziesięciu. Naparstnica purpurowa należy do najbardziej znanych i cenionych roślin, a zarazem niebezpiecznych. Nazywana była „naparstkiem nieżywych ludzi”, ze względu na wydzielany przez nią szkodliwy sok.

Naparstnica

Naparstnica

Naparstnica rdzawa (Digitalis ferruginea)

Naparstnica rdzawa jest dwuletnią byliną, która dorasta do wysokości 1,2 m i osiąga szerokość 45 cm. Liście tej rośliny są lancetowate i zebrane w rozetę, a po pojawieniu się łodygi kwiatowej, ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty są liczne, w odcieniach od jasnopomarańczowego do bieli, i tworzą jednostronne grono. Żółtobrązowe liście podkwiatowe podpierają poszczególne kwiaty. Naparstnica rdzawa zakwita pod koniec lipca, a jej owoce, składające się z torebek wypełnionych licznymi i drobnymi nasionami, dojrzewają jesienią. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń.

Naparstnica wełniasta (Digitalis lanata)

Naparstnica wełniasta ma kwiaty jasnokarmelowe lub w odcieniach złamanej bieli o długości 2,5 cm. W pierwszym roku roślina wytwarza rozetę gęsto wyrastających i zaostrzonych na końcach liści. Pęd kwiatowy z żółtobrunatnymi kwiatami pojawia się w drugim roku. Kwiaty osiągają długość 2−3 cm. Owocem rośliny jest torebka. Bylina kwitnie od połowy do końca lata. Naturalnym środowiskiem naparstnicy wełniastej są rejony o klimacie suchym i gorącym. W warunkach naszego klimatu roślina ginie po wydaniu nasion, dlatego jest uznawana za dwuletnią.

Naparstnica - kwiat

Naparstnica - kwiat

Naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora)

Naparstnica zwyczajna to roślina wieloletnia, którą najlepiej uprawiać jako dwuletnią. Bylina osiąga 1 m wysokości, a jej szerokość dochodzi do 45 cm. Liście naparstnicy są lancetowate, z wierzchu gładkie, a pod spodem orzęsione, o długości do 25 cm. Pędy kwiatowe okrywają się bladożółtymi kwiatami z brązowymi żyłkami wewnątrz, które podobne są do wiszących dzwonków. W Polsce występuje na nizinach i w górach – Tatrach, gdzie należy do roślin pospolitych.

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa czytaj dalej...

Koniecznie zobacz